Bilgi Ve Teknoloji

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar Milyonlarca T.C vatandaşını ilgilendiren kimlik yenileme için geri sayım başladı. Aslında bu sene bu süre bitecekti ancak süre biraz daha uzatıldı. Peki süre ne zamana kadar uzatıldı ve ücreti ne kadar? İşte o tarih ve fiyatlandırma..

2017’den Beri Yenileniyor

2017 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni kimlik uygulaması, halen devam ediyor. Yeni uygulama ile artık kimlik kartları çipli olarak üretilecek ve vatandaşlara sunulacak. Tabii ki bunda önemli olarak görülen şey, çipli olarak üretilecek olan bu yeni kartlar ile birçok işlemi yapabilmek. Artı ve eksilerini başka bir yazımızda sizleri için sunacağız ancak dilerseniz gelin yeni tarihe ve ücretlendirmeye bir göz atalım. Aynı zamanda bu ücreti nereye yatıracaksınız ve öncesi sonrası yapmanız gereken süreçlere de göz atalım.

KİMLİK YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

2022 Yılının Sonuna Kadar Uzatıldı

Yeni kimlik yenileme tarihi, 2022 yılının sonuna ve 2023 yılının başına dek uzatıldı. Bu da 2-3 sene daha eski nüfus cüzdanları ile devam edebileceğiniz anlamına geliyor. Dilediğiniz zaman, resmi prosedürlere başlayarak yeni cüzdan yenileme için başvuru yapabilirsiniz. 2022 yılının sonuna kadar beklemek yerine bir an önce hemen işlemlerinizi yaptırmanızda fayda var. Çünkü, sıra beklemek hergün olağan bir durum ve kesinlikle azalır gibi bir düşünceye girmeyin. Çünkü, süre azaldıkça daha fazla kişi başvuru işlemi yapacağından, sizi sıkıntıya koyabilir.Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar Aynı zamanda her yıl resmi evraklara zam yapıldığından dolayı daha fazla para yatırmak zorunda kalabilirsiniz. Peki bu ücret 2020 yılı için ne kadar?

kimlik belgesi ne kadar

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar

2020 yeni kimlik ücreti ne kadar olduğu konusunda kafaları karıştıran onlarca farklı söylenti var. Ancak yeni kimlik ücreti, 2020 yılı için 22.5 TL olarak belirlenmiştir. Bunu yatırdığınıza dair makbuzunuz ile birlikte, bağlı bulunduğunuz ilçedeki Nüfus İlçe Müdürlükleri’nden başvurunuzu yapabilirsiniz. Yoğunluk durumunda dilerseniz, daha az yoğun olan uygun bir yerden de başvuru işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Değerli kağıt belgesi olarak bilinen ödeme için 22.5 TL ödeyerek işlemlerinizi yaptırmadan önce randevu almanız gerekiyor. Randevu işlemlerini yapabilmek için Alo 199 nolu telefon nurasını aramanız gerekiyor. Buradan, sisteme göre en uygun zaman için size randevu tarihleri verilecek. Buna göre dilediğiniz zamana hemen işlemlerinizi başlatmak için randevu alabilirsiniz.

Randevuyu sadece kendi adınıza alabilirsiniz. Ve aynı zamanda resmi işlemleri yapmak için sadece kendiniz gidebilirsiniz. 1 ay içerisinde cüzdanınız adresinize gönderilecektir.

Kimlik Ücreti Nereye Yatırılıyor?

Eğer yeni kimlik kartı başrunuzu yaptırdıysanız, artık öncelikli olarak para yatırmanız gerekiyor. Bu prosedürü bir başka yazımızda sizleri için sunacağız anca şunu belirtmek gerekir ki, yeni kimlik kartı başvuru ücreti için Gelir Dairesi Başkanlığı’na giderek 22.5 TL yatırmanız gerekir. Ya da ‘ivd.gib.gov.tr‘ üzerinden kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Yeni Kimlik Belgesi Ücreti Ne Kadar başlıklı yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak yada soru sormak isteyen takipçilerimiz bu düşüncelerini yorumlar kısımından bizler ile paylaşabilirler.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde derlenen bu bilgiler, reklam karşılığında sizlere iletilmektedir. Websitemizden yararlanmak için reklam engelleyici eklentinizi bu site için pasifize etmeniz gerekmektedir. Desteğiniz için teşekkürler.