Bilgi

Whatsapp Sözleşmesi İptalini 3 Adımla Yapın

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi İptali

Whatsapp sözleşmesi, kullanıcılara dikte edildiğinden bu yana tepkiler çığ gibi büyüdü. Özellikle Avrupa Birliği vatandaşlarının veri güvenliği sağlanıp Türkiye’de bu durumun önemsenmemesi ciddi tartışmalara neden oldu. Hal böyle olunca Whatsapp’ı silen , diğer uygulamalara geçen binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya şahit olduk. Son verilere göre Whatsapp sözleşmesini kabul etmeyip bu uygulamayı silen kişi sayısı sadece Türkiye’de 2 milyonu buldu.

Whatsapp Sözleşmesi Nedir, Neler İçerir?

Whatsapp Gizlilik sözleşme, bir mesajlaşma uygulaması olarak her sistemin yapması gereken bir sözleşmedir. Bu sözleşmeye göre kişisel veriler üçüncü kişiler tarafından okunamaz, saklanamaz, depolanamaz. Kişinin rızası dışında hiçbir şekilde mesajlara bakılamaz. Dolayısıyla konuşmalar “uçtan uca” şifrelenir ve sadece muhataplar konuşmayı bilir. Ancak bu durum, 4 Ocak 2021 tarihli güncelleme ile zedelendi.

4 Ocak 2021 tarihinde gelen sözleşmeye göre Whatsapp, yine mesajları okuyamayacak, depolamayacak ama tıpkı Google ve Youtube’un yaptığı gibi kişisel reklamlarda bilgilerimizi kullanabilecek:

Güncellenen ilkelerdeki şu madde kafa karışıklığına neden olan madde idi: ” Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler”. Bu durumda sadece mesajlaşma ve iletişim aracı olan Whatsapp’ın bu bahsedilen bilgilere nasıl ulaşacağı sorusunu getirdi. Kullanılacak tek veri mesajlar olduğu için kendi kendisiyle çelişen Whatsapp sözleşmesi hakkında yetkililer tarafından net bir açıklama yapılmadı.

Whatsapp Sözleşmesini Onaylayanlar Neyi Kabul Etmiş Oldu ?

4 Ocak tarihinde güncellenen ilkeler, 8 Şubat yani bugüne kadar kabul edilmeliydi, aksi taktirde onaylamayanlar Whatsapp kullanamazdı. Whatsapp sözleşmesi, sadece bir bildiri ile ve sürpriz bir şekilde ortaya çıktığı için pek çok kişi istemeden de olsa kabul etmiş oldu. Peki metni onaylayanlar neyi kabul etmiş oldu:

 • Facebook, Instagram ve Whatsapp için alt yapının gelişmesine yardımcı olmak. Yani telefonunuzun hata raporunu otomatik göndermesini sağlamak.
 • Hizmetlerin nasıl kullanıldığını anlamak ve iyileşmeye yardımcı olmak. Buna yorum yapmak, rapor vermek de dahil.
 • En önemli madde de bu madde. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek, kullanıcıyı direkt ilgilendiren içerikler ve bağlantılar sunmak, içeriği kişiselleştirmek, Facebook ve Instagram üzerinden çıkan reklamları, teklifleri kişiye özel hale getirmek.

Kısaca Whatsapp nasıl olduğunu açıklamasa da sizin hareketlerinize dayanarak sadece size özel ürünleri önünüze sunmak. Örneğin araba alacaksınız araştırma yapıyorsunuz siz arabayı alana kadar önünüze araba reklamları, teklifleri çıkacak.

Bu durum, reklamların kişiselleştirilmesinin, zaten uçtan uca şifreleyerek veri güvenliği sağlayan Whatsapp’ın nasıl yapacağı konusunu açıklamaması ile karmaşık hale geldi. İnsanların sadece telefon ve mesaj ile görüşme yaptığı bir uygulama, verileri okumadan ya da analiz etmeden reklamları nasıl kişisel hale getirebilir?

Whatsapp İlke Değişikliğinin Tarihini Erteledi

Türkiye’de kullanıcıların bu duruma tepkisi sayesinde Whatsapp geri adım atmak zorunda kaldı. 2 milyonu aşkın kişinin uygulamayı telefondan kaldırması, Elon Musk’ın Signal uygulamasında hiçbir şekilde veri ulaşımının olmadığını açıklaması, Telegram’ın kapalı kaynak yazılıma sahip olması gibi durumlar Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesini gözden geçirmesine neden oldu.

Planlanan şekilde ilerleme olsaydı bugün yani 8 Şubat itibariyle Whatsapp sözleşmesini kabul etmeyenler artık bu uygulamayı kullanamayacaktı. Ama durum artık böyle değil.

Whatsapp yetkilileri “WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri aydınlatmak için daha fazlasını yapacağız.” şeklinde bir açıklama yaptı. Ama bu kapsamda yeni Whatsapp gizlilik sözleşmesi iptal edilmedi. Sadece 15 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.  Ayrıca metni kabul etmeyenler uygulamayı 8 Şubat sonrasında da kullanabileceği söylendi. Yalnız bu durumda, sözleşmeyi yanlışlıkla kabul edenlerin verilerinin Whatsapp  tarafından kullanılma riski doğdu. Peki bunu engellemek için ne yapabiliriz?

3 Adımla Whatsapp Sözleşme Nasıl İptal Edilir?

Whatsapp gizlilik sözleşmesi iptali ancak hesap silme ile mümkünüdür. Whatsapp hesabınızı silerseniz onaylanan metin de geçersiz olmaktadır. Ama bunu yaptığınızda veri kaybı olabileceğini bilmelisiniz. Ayrıca bulunduğunuz tüm gruplarda otomatik olarak çıkarsınız

Whatsapp gizlilik sözleşmesi iptali için hesabınızı silmelisiniz.

 1. Ayarlara girin ( Ayarlar Whatsapp  ana ekranda, sağ üstte, üst üste üç nokta olan yeri açınca en alt kısımdadır)
 2. Ayarlardan Hesabım kısmına tıklayın
 3. Hesabımı Sil‘i seçin.

Bu aşamada karşınıza şu uyarı çıkacaktır:

İlgili yerleri doldurduğunuza hesabınız silinecektir. Hesabınız silindiğinde şunlar da silinecektir:

 • Profil fotoğrafınız
 • Whatsapp durumunuz
 • Whatsapp’ta olan tüm gruplar
 • Whatsapp mesaj geçmişiniz
 • Whatsapp iCloud geçmişiniz

Normal şartlarda Whatsapp  yedekleme sistemi 90 günlük bir yedekleme yapar ama tüm veriler geri gelmeyebilir. Bu durumda kalmamak için Android kullanıyorsanız Whatsapp geçmişinizi Google Drive’e yükleyip hesabı açınca da yeniden yükleyebilirsiniz.

Yalnız Google , kişisel veriler konusunda Whatsapp ‘tan daha esnektir. Bu bakımdan çok önemi evraklarınız varsa bunları kaydedip sonra Whatsapp  verilerini hiçbir yere kaydetmeden silmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu