Bilgi

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır E Devlet

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır E Devlet Günümüzde artık hemen hemen herkesi ilgilendiren en önemli durumlardan biri de mevcut kredi notu durumudur. Bilindiği gibi Çin ve Rusya gibi ülkelerde artık sokakta yürüme dahi kredi notunu etkilemekte ve trafik cezası yemek, kimi zaman kredi notunun bir anda sıfıra inmesine sebep olabilmektedir. Belki ülkemizdeki kredi notu anlayışı bu kadar katı değil ama yavaş yavaş bizim de hemen hemen her yerde karşımıza çıkıverebiliyor.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır E Devlet

Bir ev veya araba satın almada, cep telefonunu internet veya faturalı hat üzerinden alma, ihtiyaç kredisi çekmede, kontu kredisi veya eğitim kredisi çekmede… kısacası artık kredi notu bir anlamda bizim kaderimizi etkiliyor da diyebiliriz. İşin bu noktası zaten malumunuz. Peki bu kredi notu sorgulamak ve mevcut kredi notunu öğrenmek için hangi yolları deniyorsunuz? Daha önce bankalara veya aracı kurumlar yahut bir servis sağlayıcısına giderek kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Ve sonraları SMS ile Findeks puan sorgulama yapabiliyordunuz. Ama artık çok daha güncel ve çok daha sağlam bir yöntem daha var. Üstelik ücretsiz.

E-devlet ile ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi ile artık sadece birkaç tıkla, kendi kredi notunuzu öğrenebileceksiniz. Üstelik tüm dökümler önünüzde olacak ve tüm ayrıntıları ile adım adım herşeyi görebileceksiniz. Dahası var! Dijital ortama kaydedebilir ve dilediğiniz yerde dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. İşte kredi notu e-devlet ücretsiz sorgulama ve öğrenme adımları…

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemi artık mümkün. Bunun için hiçbir işlemi beklemek, başvuru yapmak veya SMS’ler göndermek zorunda değilsiniz. Aynı zamanda bu işlem üzerinden ücret ödemek zorunda da kalmayacaksınız. Çünkü e-devlet uygulaması üzerinden kredi notu sorgulama yaparak kredi puanı öğrenme gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız ve sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Eğer daha önce bir e-devlet şifresi temin etmemişseniz; merkez PTT şubelerinden bunu temin edebilirsiniz. Ardından bu şifre ile giriş yaparak, e-devlet kredi notu sorgulama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Adımları

https://www.turkiye.gov.tr sitesine gidiniz. Buradan Giriş bilgilerinizi doldurarak sisteme giriş yapınız.

– Ardından alt kısımda yer alan yere veya Arama kısmından “Kurumlar” kısmına tıklayınız.

– Daha sonra Türkiye Bankalar Birliği kısmına tıklayınız.

– Burada “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” kısmında yer alan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmına tıklayarak ilerleyiniz.

– Burada hem Kredi Notu yani Risk Merkezi Raporunu alabilir hem de “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” gibi bilgilerin de dökümünü alablirsiniz. Dilediğiniz seçenekleri işaretleyerek devam ediniz.

– “Yeni Başvuru” kısmını tıklayarak artık başvurunuzu yapın ve birazdan size sunulacak Kredi Notu belgenizi alın.

E-Devlet Üzerinden Kaç Kez Kredi Notu Öğrenebilirim?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de E-devlet üzerinden kaç kez kredi notu sorgulayabilirim sorusudur. Belirtmek gerekir ki bu işlemi aylık olarak yapabilirsiniz. Yani aylık sadece 1 kez bu sorgulamayı ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bu yüzden bunu bilerek ve ileride size lazım olacağını düşünerek hemen şimdi bu sorgulamayı yapmayın. Tabii ki önümüzdeki 1 ay için bir ihtiyacınız yoksa e-devlet üzerinden kredi puanı sorgulama yapabilirsiniz. Ardından çıkan belgeyi dijital ortamda muhafaza edebilirsiniz. Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır E Devlet

Ayrıntılı olarak sizin risk analiz raporunuz size sunulacak. Sizden bu raporu talep eden yerlere götürebilir veya dijital ortamınızda işinize yarayacak bir zamana kadar saklayabilirsiniz.

Lütfen kredi puanı nasıl arttırılır ve kara listeden nasıl çıkarım gibi başlıklarımıza da göz atınız.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır E Devlet yazımızla ilgili sizlerde kredi notunuzu nasıl öğrendiğinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu