Bilgi

Twitch Nedir? Twitch Nasıl Para Kazanılır?

Bir çok kişinin merak ettiği Twitch'te para nasıl kazanılır? Twitch video nasıl açılır? ve Twitch partnerlik nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızda...

Twitch Nedir? Twitch Nasıl Para Kazanılır? Günümüzde bilgisayar üzerinden oyun oynayan kişi sayısı oldukça yüksek sayılara ulaştı. Oyun oynamaktan ziyade oynanan oyunu izlemek de oldukça alıcısı olan bir alan. Bu alanın fark edilmesi ile beraber birçok yayıncı youtube üzerinde oyun videoları yayınlamaya başladı. Bu sektörün gelişmesi ile beraber canlı yayın platformları da beraberinde geldi. Bugün bahsedeceğimiz Twitch de onlardan biri. Bu yazımızda “Twitch Nedir? Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Twitch Nedir?

Her şeyden önce Twitch bir sosyal medya platformudur. Aylık olarak 100 milyondan fazla görüntülenmeye ev sahipliği yapmaktadır. Ana odak bilgisayar veya konsol üzerinde oyun oynayarak para kazanmak olsa da başka konsepte sahip yayınlar da bulunmaktadır. Twitch üzerinde canlı yayın yapmanın dışında bu canlı yayınları daha sonra izlenebilir şekilde de yükleyebilirsiniz.

Platform oyun dünyası için vitrin konumunda der isek yanlış olmaz. Öyle ki nerede ise tüm oyun firmalarının kendi adlarına bir Twitch kanalı bulunmakta. Bu kanallarda oyunlarının tanıtımına yönelik yarışma ve etkinlik düzenliyorlar. Bunun yanı sıra dünya genelinde düzenlenen e-spor müsabakalarını da yine Twitch üzerinden izlemek mümkün.

Vodafone Bedava İnternet Kazanma Yolları

 Twitch Hesabı Açmak

Hesap açmak oldukça basit. Herhangi bir sosyal medya platformuna kayıt olmaktan pek farkı yok. Tek ihtiyacınız olan bir e-mail adresi, telefon numarası gibi bilgiler. Bu bilgiler ile kayıt formunu doldurmanızın ardından hesabınız açılacaktır. Peki “Twitch üzerinde nasıl yayın yapılır?” konusu üzerine yoğunlaşılır ise ne yapılmalı?

Twitch Üzerinde Yayın Yapmak

Twitch üzerinde yayın yapmak için hesap açmanın dışında başka gereçlere de ihtiyaç duyuluyor. Bunlar ise kısmen maddiyat isteyen gereçlerdir. Amacınıza göre bir bilgisayar ilk aşama. Oyun üzerine yayın yapacağınızı varsayar isek iyi bir bilgisayar sistemi ilk detay. Piyasada bulunan oyunların altından kalkabilecek, yayın yaparken de problem yaratmayacak bir sisteme odaklanmalısınız.

Bunun ardında ise “upload” hızı iyi olan bir internet hizmetine odaklanmalısınız. Burada önemli noktanın upload olmasının sebebi sizin veri gönderecek olmanızdır. Bu veri akışı sırasında sağlıklı bir bağlantı istiyorsanız simetrik internet paketleri işinizi görecektir. Bundan sonraki dikkat edilmesi gereken detay ise yayın gereçleri olan kamera ve mikrofon. Bu iki aletin kalitesi yayınınızın da kalitesini belirleyecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Twitch yayın açma için üç temel gereç var; içeriğinize uygun bir bilgisayar, kamera ve mikrofon. Yayın için herhangi bir sınırlama da bulunmamakta. İstediğiniz süre boyunca yayın yapabilirsin. Dünya genelinde kullanılan uygulama 24 saat boyunca yayınlara ev sahipliği yapar. Topluluk kurallarına uyduğunuz sürece yayın yapabilirsiniz.

Twitch Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Kanalınızı açmanız, ekipmanları toplamanızın ardından geriye kalan tek şey platform üzerinden para kazanmak. Bunun için de bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Yani Twitch para kazanma yöntemleri için net tarif içeriğinize yönelik olarak ifade edilebilir.

Kanalınızda yansıtacağınız üslubun, yayın içeriğinin kalitesi izleyici kitlenizi belirleyecektir. İzleyicilere iyi şeyler sunmanız Twitch üzerinden para kazanma yolunda en büyük yardımcınız olacaktır.  Önemli detayların başında gelen bir konu da Twitch Partnerliğidir.

Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri 

Partnerliğin dışında kalan para kazanma yöntemleri ise şunlar:

  • Twitch için reklamı yapılan oyunun yayınını yapmak.
  • Yayınınızda bulunan reklamlara tıklanmasını sağlamak.
  • Oynadığınız oyunların Amazon üzerinden satın alınması sayesinde pay alabilirsiniz. Buna da Amazon satış ortaklığı denilmektedir.
  • Kanalınıza ek olarak reklam alabilirsiniz. Bu reklamlar kimi zaman reklam görselleri, amblemler veya üzerinizde taşıyacağınız ekipmanlar üzerinden yapılabilir.
  • Oyunlarının tanıtılmasını isteyen firmaların oyununu canlı yayında tanıtarak para kazanabilirsiniz.
  • Son olarak en çok geliri sağlayan bağış yönteminden gelir elde edebilirsiniz. Bu yöntem ile izleyicinizden gelen bağışların Twitch payından arta kalan kısmını hesabınıza alabilirsiniz.

Twitch Partnerlik Nedir, Nasıl Olunur?

Twitch Partner Programı kısa vade içinde katılabilecek bir program değildir. Program içerisinde yer almak için ciddi bir takipçi kitlesine ulaşmalısınız. Bunun ardından Twitch’e başvuru gönderirsiniz. Programa katılmanızın ardından Twitch üzerinde öne çıkarılmanız ve abone sayısı artışı konusunda fayda sağlarsınız. Büyümenize yardımcı olur der isek yanlış olmaz.

Parayı ciddi anlamda kazanmaya tam bu noktada başlarsınız. Aylık olarak gelen Sub ücretlerinin yanında özel içerikler ile de para kazanabilirsiniz. Ödeme yapan kişilerin ulaşabileceği özel içerikler ile hem yayın kalitenizi hem de izleyici memnuniyetini arttırmak sizin elinize geçer.

Partner olmanız için aranan şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. Bunlar:

  • Canlı yayınınız en az 500 kişi tarafından takip edilmeli.
  • Hafta boyunca belirlenen saatlerde en az 3 saat yayın yapmış olmanız gerekmekte.
  • Twitch için belirtilen hizmet kullanım şartlarına tam anlamı ile uymuş olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu