Bilgi

Turkcell Puk ve Pin Kodu Nasıl Öğrenilir?

Hemen herkesin merak ettiği ve bir gün karşılaşacağı Turkcell Puk ve Pin Kodu Nasıl Öğrenilir?

Hat sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında yer alan PIN Kodu unutma sorunundan dolayı zaman zaman telefonlarınızın kilitlendiğini ve sizden PUK kodu istendiğiyle karşılaşabilirsiniz. Kullanıcıların adına tanımlanan hatlarda ki PUK kodu ve PIN Kodları 3 defa üst üste yanlış girildiği takdirde kullanıcının giriş hakkı engellenir ve hat kullanımı kısıtlanır. Hal böyle olunca özellikle Turkcell aboneleri tarafından Turkcell Puk ve Pin Kodu Nasıl Öğrenilir? diye sorulmaya başlandı. Bizde sizler için bu sorunuzun cevabını vermeye çalıştık.

Turkcell PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Hemen her hat sahibinin sahip olduğu 8 haneden oluşan PUK kodunu SIM Kartınıza ait olan PİN kodunu yanlış girdiğinizde kullanma hakkına sahipsiniz. PIN Kodunu 3 kere yanlış girdiğiniz takdirde sizden PUK kodu istenecektir. PUK kodunu da 10 defa deneme hakkınız bulunmaktadır. PUK kodunuzu öğrenmek için genelde sizlere şirket tarafından hat satılırken verilen kartın üzerinde yazmaktadır. Fakat bu kart zaman geçtikçe kaybolduğundan dolayı, PUK koduna bir gün ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte, PUK Kodu Öğrenme Yolları:

  • Turkcell’in resmi internet sitesine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı girmeniz halinde sorgulama yapabilirsiniz.
  • Bu işlem dışında SIM kart numaranız ile Turkcell’in resmi internet sitesi üzerinden PUK Kodu Öğrenme ekranıyla karşılaşabilirsiniz. Bu ekranda TC Kimlik Numarası ile öğrenme kısmına tıklayıp, sizden istenilen bilgileri doldurabilirsiniz.
  • Turkcell Müşteri hizmetleri numarası olan 532 ya da 532 532 00 00 numarasını arayarak hattınıza tanımlanmış olan PUK Kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz yere en yakın olan bir Turkcell şubesine giderek PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell Puk ve Pin Kodu Nasıl Öğrenilir? 2

Turkcell PUK Kodu Nerede Yazıyor?

Turkcell PUK kodunuzu yukarıdaki yöntemleri kullanarak öğrenebilirsiniz. Eğer ben bunların hiç birini yapamam diyorsanız size en yakın olan Turkcell bayisine giderek siz de PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell PUK Kodum Bloke Oldu, Ne Yapabilirim?

Turkcell PUK kodunuzu 10 defa üst üste yanlış tuşladığınız takdirde PUK kodunuz bloke olacaktır. Yani SIM kartınız tamamen kapanacaktır. Böyle bir yöntemle karşılaştığınızda internet üzerinden uygulayabileceğiniz herhangi bir yöntem kalmamış demektir. PUK kodunuzu açtırmak için tek yapmanız gereken Turkcell çağrı merkezini arayarak yeni bir hat istemektir. Başka türlü kesinlikle hattınızı açtıramazsınız.

Turkcell PUK Kodu Nasıl Değiştirilir?

Turkcell PUK Kodunuz bloke olduysa yapmanız gereken ilk şey müşteri hizmetlerinden yeni bir hat talep etmek olacaktır. PUK kodunu değiştirme gibi bir işlem söz konusu değildir.

Turkcell PUK Kodu İle PIN Kodu Değiştirme

En yakın Turkcell’den hat aldığınız zaman size bir SIM Kart verilecektir. Bu SIM kartı kaybetmeden saklamanız gerekiyor. Cep telefonunuz açılırken eğer PIN kodu kullanıyorsanız ve bu kodu unutacak olursanız o karta ihtiyacınız olacaktır. PIN kodunu 3 defa yanlış girdiğiniz takdirde kartın üzerinde yer alan PUK kodunu girmeniz gerekiyor.

Turkcell PİN Kodunu Unuttum, Ne Yapabilirim?

Uzun süre telefonunuzu açıp kapatmadığınız takdirde PİN kodunuzu unutabilirsiniz. Telefonunuzu kapatıp açtığınız takdirde sizden PIN kodu istenilecektir. İstenilen PİN kodunu 3 kez yanlış girdiğinizde hattınız bloke edilecek ve sizden PUK kodu istenecektir. PUK Kodunu 10 kez hatalı girerseniz hattınıza kalıcı olarak bloke koyulacaktır. Böyle bir durumda SIM kartınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Turkcell PUK Kodu İptal Etme

Turkcell PUK Kodu iptal etme işlemi kodunuzu 10 defa üst üste yanlış girdiğiniz takdirde kartınızın kilitlenmesine neden olacaktır. Aksi halde PUK kodunu iptal etme gibi bir durum söz konusu değildir. PUK kodunuz eğer bloke olduysa yani hattınız kapandıysa kendinize yeni SIM kartı çıkarmanız gerekiyor. Yeni kart çıkarmak için müşteri hizmetlerini arayabilir ya da en yakın Turkcell bayisine gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu