Bilgi

Numaradan İsim Sorgulama 2 Dakikada Nasıl Yapılır?

Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numaradan isim sorgulama, sizi arayan numaranın kime ait olduğunu bulmanızı sağlar. Eskiden bu sorgulamalar tek bir hat üzerinden yapılırken bugün numaradan isim sorgulama kendi operatörünüz üzerinden de yapılabilmektedir.

Numaradan isim sorgulamanın en güvenli yolu operatörleri kullanmaktır. Şu an pek çok program, numara sorgulamak için kullanılabilir ama onlar da veri olarak sizin telefon rehberinizi kullanır.  Bunu yapmak için de ya mailinizdeki kişilere ya da telefon rehberinize ulaşmak için izin istenir. Yani siz hem veri sağlayıcısı hem de alıcı olursunuz.

Operatörler, numara sorgulama işlemini kendi kayıtlarına göre, programlar ise sizin o kişiyi nasıl kaydettiğinize göre yapar. Operatör size isim – soy isim olarak kaydı sunar. Bu bakımdan hat, anne – baba üzerine dahi olsa soy isim çıkacağı için tahmin zor olmayacaktır. Programlar ise, kişilerin o numarayı nasıl kaydettiğine göre bir veri sunar. Programlar kesin sonuçtur, operatörler resmi kayıtları sunar ama operatörlerden hizmet aldığınızda verileriniz güvendedir; programlar rehberinize yani kişilerinize ulaşmadan bu bilgiyi paylaşmazlar. Bu yazıda numaradan isim sorgulama ücretsiz olarak nasıl yapılır anlatılacağı için hem program üzerinden hem de operatör üzerinden bilgi verilecektir.

Numaradan İsim Sorgulama
Numaradan İsim Sorgulama

 

Turkcell Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numaradan isim sorgulama Turkcell üzerinden ücretli olarak yapılmaktadır. Diğer operatörlerden farklı olarak da hem uygulama üzerinden hem de kısa mesaj ile numaradan isim sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Turkcell Upcall Uygulaması

Turkcell Upcall uygulaması buradan hem Apple hem de Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Normalde reklamlı olan uygulama, aylık 1.99 TL ile ücretsiz olarak kullanılabilir.

UpCall Bilinmeyen Numara Sorgulama
UpCall Bilinmeyen Numara Sorgulama

Upcall uygulaması, telefon çalarken numaranın kime ait olduğunu bildirmektedir. Dilerseniz aylık 500 tane numarayı bu özellikten bağımsız şekilde sorgulayabilirsiniz. Sadece sorgulama değil, aramaları da renklendirebilirsiniz. Arayan kişiye özel çıkartma ya da özel bir fotoğraf ayarlayabilir, grup konuşması gerçekleştirebilirsiniz.

Bu uygulama üzerinden hem isimden numara sorgulama hem de numaradan isim sorgulama işlemleri yapıldığı için oldukça revaçta olan bir numaradan isim sorgulama apk ‘sidir. Ayrıca Turkcell dışındaki operatörler de sorgulanabilmektedir.

Turkcell Upcall uygulamasını ne indirmek ne de ücretli sürüme geçmek için Turkcell hattına sahip olmanız gerekmez. Her operatör bu uygulamayı kullanabilir.

Kısa Mesaj ile Numara Sorgulama

Bu uygulama, Turkcell hat sahipleri için geçerlidir. Ücreti 4.50 TL olarak belirlenmiştir ve ay sonunda bu ücret faturanıza yansımaktadır. Şu adımları atmanız gerekir:

 • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin.
 • Mesaj kısmına KIM yazıp boşluk bırakıp öğrenmek istediğiniz numarayı başına sıfır koymadan yazın. Örnek : KIM 5320000000
 • Mesajın alıcı kısmına 2200 yazarak mesajı gönderin.
 • Sorgulama işleminin sonucu kısa bir süre sonra size kısa mesaj ile bildirecektir

Bu işlemde rehberinize ulaşılamaz, kişileriniz veri olarak kullanılmaz. Turkcell sadece kendisinde kayıtlı olan numaranın sahibinin isim ve soy ismini bildirir.

Vodafone Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numaradan isim sorgulama Vodafone hem kısa mesaj hem de özel bir hat aranarak yapılabilir. Kısa mesaj olarak sorgulama yapılır ve şu adımları izlemeniz gerekir:

Numara Sorgulama Vodafone Kısa Mesaj ile Numara Sorgulama

 • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin.
 • Mesaj kısmına KIM yazıp boşluk bırakıp öğrenmek istediğiniz numarayı başına sıfır koymadan yazın. Örnek : KIM 5321111111
 • Mesajın alıcı kısmına 7048 yazarak mesajı gönderin.
 • Sorgulama işleminin sonucu kısa bir süre sonra size kısa mesaj ile bildirecektir. Bu sonuç hat sahibinin isim – soy ismidir. Hat kimin adına kayıt edilmişse onun bilgileri verilir.
 • Bu servisin güncel ücretlendirme kısa mesaj başı 4 TL’dir.
 • Servisin adı Bilinmeyen Numaralar servisidir.

Vodafone Arama ile Numara Sorgulama

Vodafone faturalı ya da faturasız hat sahipleri 11842 Bilinmeyen Numaralar servisini arayarak numara sorgulama yapabilir. Bu servis zaten Vodafone hat sahiplerine “Bilinmeyen” adı ile kayıtlıdır. Direkt rehberinizden de bulunabilir.

Bu servisin dakikası 1.25 kuruş olarak ücretlendirilir. Numarayı aradığınızda sinyal sesinden sonra ücretlendirme başlamaktadır, ilk baştaki bilgilendirme ücretli değildir.

Türk Telekom Numaradan İsim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numaradan isim sorgulama Türk Telekom operatöründe hem mesajla hem de 118 55’i aranarak sorgulanabilir. Bu da diğer operatörlerde olduğu için ücretlidir ama ücreti makul bir seviyededir.

Numara Sorgulama Türk Telekom Arama ile Numara Sorgulama

Türk Telekom bilinmeyen numaralar servisi 11855 numarasıdır. Bu numaradan hem isme göre hem de numaraya göre sorgulama yapılabilmektedir.

11855 numarasında ayrıca kişisel kayıt işlemleri de yapılmaktadır. Bu kayıt, ileride sizin adınızın da bu servisten bulunması içindir.

11855 numarasının dakika başı ücreti 1,65 TL olarak belirlenmiştir. Arama sırasında ilk başta ücretlendirme bilgisi verilmekte, ücretin başlayacağı zaman bip sesi ile kişiye bildirilmektedir.

Numara Sorgulama Türk Telekom Kısa Mesaj ile Numara Sorgulama

Türk Telekom’a bağlı aboneler, kısa mesaj yoluyla isimden numara sorgusu yapabilir. Şu adımları izlemeniz gerekir.

 • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin.
 • Mesaj kısmına ISIM SOY İSİM yazın.
 • Mesajın alıcı kısmına 11855 yazarak mesajı gönderin.
 • Bu hizmet, isimden numara sorgulamaktadır.
 • Gelen mesaj 1.64 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Türk Telekom operatörlerinde numaradan isim sorgulamak şu şekildedir:

 • Direkt olarak *100# tuşlaması yapın.
 • Karşınıza çıkacak menüden Bilinmeyen Numaralar servisine ulaşacaksınız.
 • Bilinmeyen Numaralar servisinden kayda, isme ya da numaraya göre sorgulama yapabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz sorgulama işlemi sonucu size kısa mesaj ile gelecektir.
 • Gelen mesaj 1.64 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Numara Sorgulama Türk Telekom Web Sitesi ile Numara Sorgulama

Türk  Telekom, kendi aboneleri için online işlemler menüsünden bilinmeyen numara sorgulama servisini açmıştır. Burayı tıklayarak servise ulaşabilirsiniz.

Numaradan İsim Sorgulama Uygulama ve Numaradan İsim Sorgulama Sitesi

Numaradan isim sorgulama APK olarak hem iPhone hem de Android üzerinden yapılmaktadır. Ama bunun için sizden rehberinize ulaşma izni istenecektir. Yani sizin mailiniz üzerinize kayıtlı ya da telefon rehberiniz tamamen kullanıma açık olacaktır.

Numaradan İsim Sorgulama Uygulamaları

 • GPT – Numara Sorgulama Kim Arıyor/ Arayanın Kimliği : Kullanıcıların rehberine ulaşarak başka birisinin rehberinde nasıl kayıtlı olduğunuzun bilgisini vermektedir. Ayrıca arama esnasında arayanın kimliğini direkt vermektedir. Buradan ulaşabilirsiniz.
 • TürkCaller : Ücretsiz ama reklam içeren bir uygulamasıdır. Diğerlerinden farkı spam ya da dolandırıcı aramalarını otomatik olarak sonlandırmaktır. Ayrıca size mesaj atan yabancı numaraların da kim olduğunu anında görebilirsiniz. Yalnız her uygulamada olduğu gibi bu uygulama da sizin rehberinize ulaşmak isteyecektir. Uygulamaya buradan erişebilirsiniz. 
 • Numara Sorgulama Motoru – TürkContact Kim Arıyor?: Google Play uygulamasıdır.  Spam ve dolandırıcılık koruması, istenmeyen numarayı engelleme, numara sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Yine bu da sizin rehberinize erişim olmadan hizmet vermemektedir. Buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Google Play uygulamalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz (  Arayan Kimliği ve Numara Bulucu, True ID Caller Name, Whoscall, Simpler, UpCall, Sync.ME, Telefon Numarası Bulucu)

Numaradan İsim Sorgulama Sitesi

Tüm mobil operatörleri, online işlemler üzerinden numaradan isim sorgulama hizmeti vermektedir:

Numaradan isim sorgulama 11880 numaralı hat üzerinden dakika başı ücret karşılığında yapılabilmektedir.

Numaradan İsim Sorgulama Kapatma Nasıl Yapılır ?

Kişisel Verileri Koruma Kanunu çerçevesinde size ait olan cep telefonu numarasının resmi kanallarca sorgulanmasına engel olabilirsiniz. Yalnız uyarmak gerekir ki uygulamalar, kişinin rehberine erişip bilgi verdiği için resmi kanal değildir. Bu yüzden bunları kullanıp yapılan kapatmalar, uygulamalara engel değildir.

Vodafone için Numaradan İsim Sorgusu Kapatma

Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi 11842’dir. Bu servisten yararlanan kişilerin numaranızı görmesini engellemek için şu yöntemleri izleyebilirsiniz:

 1. Kısa Mesaj
  Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin.
  Mesaj kısmına SIFRE REHBER KAPAT yazın.
  Mesajın alıcı kısmına 7048 yazarak mesajı gönderin.
  Yeniden açmak için aynı işlemi  SIFRE REHBER AC yazarak yapın.
 2. Vofadone Cep Merkezine dilekçe vermek: Dilekçenize ek olarak kimlik fotokopiniz bırakmanız gerekir.
 3. 542 ya da (542) 542 00 00 hatlarını arayacak kayıt sildirmek yapmak: Güvenlik adımlarından sonra bağlandınız müşteri temsilcisi işlemenizi gerçekleştirecektir.

Türk Telekom için Numaradan İsim Sorgusu Kapatma

Türk Telekom aboneleri kısa mesaj yoluyla numaradan isim sorgusunu kendi hatları için kapatabilir. Şu adımları izlemek gerekir:

 • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin.
 • Mesaj kısmına IPTAL  yazın.
 • Mesajın alıcı kısmına 1185 yazarak mesajı gönderin
 • Numaranızı bu servise kaydetmek için de aynı işlemleri KAYDET yazarak tekrar edin.

Turkcell için Numaradan İsim Sorgusu Kapatma

Turkcell numara gizlemek için “Gizli Numara Servisi”ni kullanmaktadır. Şu adımları takip etmeniz gerekir:

 • Turkcell Online İşlemler ‘e giriş yapın.
 • İşlem Merkezi kategorisini açın.
 • Kategoride bulunan Ayarlarım > Hat Ayarlarım seçeneklerini seçin.
 •  Burada önünüze Numaramı Gizle seçeneği çıkacaktır.
 • Numaramı Gizle yanındaki butonu açık hale getirin.
 • Kaydet butonuna basın.
 • Artık Turkcell Numara Sorgulama servislerinde sizin numaranız gizlenecektir.

Kısaca : Online İşlemler > İşlem Merkezi > Ayarlarım > Hat Ayarlarım > Numaramı Gizle > Kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu