Bilgi Ve Teknoloji

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Mevcut numaranın, değiştirilmeden farklı bir operatöre geçişine numara taşıma deniyor. Ülkemizde uzun yıllardır bu hizmet sağlanmakta ve 3 operatör olan Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom müşterileri, kendilerine hitap eden en iyi operatöre geçiş için bu yöntemi kullanıyor. Peki bu işlem nasıl yapılmakta, hangi yollar izlenmekte ve kaç gün içerisinde işlem tamamı ile biterek yeni operatör için hat aktif hale geliyor? İşte Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır hakkında merak ettiğiniz herşey…

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Numara taşıma işlemleri için geçiş yapacağınız yeni operatörün işlem merkezlerini kullanmanız gerekiyor. Bunun için artık günümüzde sadece merkez şubeler değil; aynı zamanda normal paket tedarikçileri dahi bu işlemi yapabilmektedir. Elbette bu işlemin bu kadar kolay yapılıyor olması, güvenli olmayan yerlerin tercih edilmemesi için bir sebep olmamalı. Ve bu işlemin tamamı ile ücretsiz bir işlem olduğunun bilinmesi gerekiyor.

turkcell numara taşıma nasıl yapılır

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Numara taşıma işlemi için artık operatörlerin resmi web siteleri üzerinden de işlemler yapılabiliyor. Bunun için Turkcell numara taşıma işlemi için; https://www.turkcell.com.tr/tr/turkcellli-olmak/numara-tasima  web sitesini kullanabilirsiniz. Burada yer alan Turkcell Tık Diye Numara Taşıma alanını tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

vodafone numara taşıma işlemi

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vodafone numara taşıma işlemi için ise; https://www.vodafone.com.tr/numara-tasima-yeni-hat/  adresini kullanarak burada yer alan Vodafone Numaramı Taşımak İstiyorum kısmına tıklamanız gerekir.

turk telekom numara taşıma işlemi nasıl yapılır

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Turk Telekom numara taşıma işlemi için ise; http://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/sayfalar/mobil-online-basvuru.aspx  kısmına gelerek buradan online işlemler kısmından hat taşıma yapabilirsiniz.

Numara Taşımada Numaram Değişiyor mu?

Kesinlikle hayır. Numara taşıma işleminin en iyi yanı da bu. Tüm operatörlerden bir diğerine geçişte kesinlikle numaranız aynı kalıyor ve bu bağlamda hiçbir şekilde mağduriyet yaşamıyorsunuz. Elbette yeni bir hat alma veya mevcut hattı iptal etme gibi bir niyetinizi belirtmediyseniz veya bunun karşı taraftan bu şekilde anlaşılması gibi bir durum söz konusu değilse!

Hat taşıma durumunda numaranız aynı kalır ancak mevcut paketinizin son bulacağını ve varsa faturalı geçiş için mevcut borçlarınızın ve faturalı hat kampanya bedellerinin tarafınızdan tahsil edileceğini belirtmek isteriz.

 Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yeni geçeceğiniz operatörün online işlemler kısmından yeni hat taşıma yapabilirsiniz. Burada sizden istenen bilgileri girerek yeni paketi tıklayarak işleminizi yapıyorsunuz. Eğer online işlemleri tercih etmek istemiyorsanız; bu durumda geçiş yapacağınız hatta ait bir şubeye giderek form doldurmanız gerekiyor.

Form doldururken kişisel bilgileriniz ve abonelik taahüt maddeleri gibi alanlar bulunmakta. Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra bu maddeleri dikkatli bir şekilde okuyunuz. Okuduktan sonra size ayrılan kısma imza atarak işleminizi artık sonlandırmak için son adıma geçiş yapıyorsunuz.

Bu son adımda artık sizden yeni geçiş yapacağınız opratörde yer alan paketlerden hangisini tercih edeceğiniz sorulacak. Mevcut paketlerden size hitap edeni işaretleyerek artık Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?  işlemini sonlandırıyorsunuz. Bundan sonrasında artık hattınız aktif olduktan sonra yeni paket tercihlerinde bulunabileceğinizi ve var olan paketlerinizi müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebileceğinizi hatırlatmak gerekir.

Faturalı Hattan Faturasız Hatta Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Faturalı Hattan Faturasız Hatta Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen konulardan biri de hali hazırda faturalı hat kullanıcılarının faturasız hatta nasıl geçiş yapabilecekleri konusudur. Faturalı hattan faturasız hatta numara taşıma için öncelikle faturalı hattınız ile ilişiğinizin bitmesi gerekiyor.

Bunun için müşteri hizmetlerinizi arayarak öncelikle söz konusu hattınızın borçlarını sorgulamanız gerekiyor. Ardından geçiş yapabilirsiniz. Aslında son dönemde artık borçlarınız bir köşede kalıyor ve yeni hatta geçiş yapabiliyorsunuz. Yani bu bir zorunluluk değil ve birbirinden ayrı iki işlem. Ama daha sonra uğraşmamak ve hukuki işlemler ile uğraşmamak için bunu yapabilirsiniz.

Aynı zamanda oparörler arasında mı yoksa aynı operatörde mi geçiş yapacağınıza bağlı olarak da işlemler değişebiliyor. Yani faturalı hattan aynı operatöre faturasız hat geçiş işlemi için ise durum biraz daha değişik. Bunun için öncelikle faturanızı tamamı ile bitirip sonlandırmanız gerekiyor. Aksi takdirde geçiş yapmanız mümkün değildir. Tüm bu durumlar için şubeye giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Faturasız Hattan Faturalı Hatta Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Eğer faturasız hattan faturalı hatta geçiş yapmak isterseniz, bu durumda yapacaklarınız ve prosedürler çok daha basit. Bunun için zaten söz konusu hat için borçlarınız olmayacağı için geçiş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz yukarıdaki online işlem web sayfalarından ya da size en yakın bir şubeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemi İçin Gerekenler

Numara taşıma işlemi için gereken evraklar sadece nüfus cüzdanınızın aslıdır. Nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge, numara taşıma için kullanılamaz. Nüfus cüzdanınızı aldıktan sonra fotokopisini çekerek size teslim edeceklerdir. Tabii ki bunun için de bu işlemi yapacağınız kişilerin güvenilir olması gerekiyor. Cüzdanınızı takip etmeyi unutmayın. Genellikle fotokopi çekildikten sonra cüzdan orada unutuluyor ve bu da birçok ciddi mağduriyete sebep oluyor.

Telsiz Borcum Var Yine de Hat Değişimi Yapabilir miyim?

Sık sorulan sorulardan biri de telsiz vergisi borcundan dolayı hat değişimi yapılır mı, sorusudur. Telsiz borcunuz ne olursa olsun, yeni operatöre geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda mevcut operatör telsiz borcu sıfırlanır ve yeni hattınıza asla yansıtılmaz. Ancak daha sonra eski operatörünüze geçtiğinizde telsiz borcunuz size yansıtılabilir. Bu durum da neye bağlı olduğunu bilmediğimiz bir şekilde kişiden kişiye değişmektedir. Zira, bu durum kimi ziyaretçilerimiz tarafından karşılaşılmış bir durum değilken, kimi ziyaretçilerimiz ise bu tür bir deneyim yaşadıklarını ifade etmektedir. Daha önce yaşadığımız tüm hat taşıma işlemlerinde böyle bir durumla karşılaşmadık ve hat geçişlerinde bu verginin silindiğine şahit olduk.

Numara Taşıma İşlemi Kaç Gün Sürer

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır

Numara taşıma işleminde belki de en caydırıcı nokta, “Acaba hatsız kalabilir miyim? sorusu ve “Acaba kaç gün bekleyeceğim?” düşüncesidir. Belirtmek gerekir ki, kaç gün sonra açılırsa açılsın son dakikaya kadar da mevcut hattınızı ve operatörünüzü kullanmaya devam edeceksiniz. Bu yüzden bu noktada herhangi bir kuşkunuz olmamalı. Yapacağınız işlem sadece başlangıç işlemidir. Ve bu yüzden bitiş işlemini bağlamamaktadır. Ama belirtmek gerekir ki bu durum ne yazık ki daha önce böyle değildi ve çok büyük mağduriyetlere sebep olabiliyordu.

Artık numara taşıma işlemi kaç gün sürer sorusunun cevabı da netleşti ve 24 saat ila 48 saat arasında Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? süreci tamamlanır. Taşıma işlemi gerçekleştikten sonra tarafınıza bir mesaj gelecektir ve yeni hattınızı takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemini Neden Yapmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Öncelikle mevcut operatörünüzün mevcut paketleri eğer sizi tatmin etmiyorsa, numara taşıma için sebepler konusunda yeterli sebebinizin olduğunu söylemek isteriz. Çünkü paketler operatörden operatöre değişmektedir. Aslında muadil diyeceğimiz benzer paketler tüm operatörlerde var. Ancak kimi zaman bu paketlerde değişiklik olabilmekte ve “Tam da bana göreymiş” dedirtecek yeni paketler olabilmektedir.

Bununla birlikte, mevcut operatörünüzün bölgenizdeki çekim gücü de oldukça önemli bir sebep olabilir. Kimi zaman Turkcell’in çekmediği yerlerde Vodafone, Turk Telekom’un çekmediği yerlerde Turkcell çekebiliyor. Yani, bu durum, daha çok operatörlerin stratejilerinden dolayı belirli bölgelere daha fazla yoğunluk göstermelerinden kaynaklanıyor. Bu yüzden, etrafınızdaki kişilere de sorarak en iyisi hangisi ise o operatöre geçişiniz sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.

Ve fiyatlandırmalar; elbetteki fiyatlandırmalar da en büyük sebep. Zira, aynı paketi bir başka operatörden daha ucuza temin eden bir arkadaşımıza rastladığımızda, bu durumda “Acaba!” diyebiliyoruz. Elbette diğer tüm faktörleri de göz önünde bulundurarak yeni hatta geçiş işlemi yaptırabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti, müşteri hizmetlerine direkt bağlanabilme durumu, fatura beklentileri ve daha birçok sebep, numara değiştirme için etkileyen faktörler olabilir.

Sebep ne olursa olsun numara taşıma işlemi yaptırmak istiyorsanız en yakın şubeye giderek işlemlerinizi daha sağlıklı bir şekilde yapabilir ve mevcut paketleri değerlendirebilirsiniz.

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır başlıklı yazımız ile ilgili olarak destek, bilgi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilrisiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde derlenen bu bilgiler, reklam karşılığında sizlere iletilmektedir. Websitemizden yararlanmak için reklam engelleyici eklentinizi bu site için pasifize etmeniz gerekmektedir. Desteğiniz için teşekkürler.