Bilgi Ve Teknoloji

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme 2017 yılında başlanan çipli kimlik kartları, birçok alanda prosedürlerin azalmasını sağlamış ve daha güvenli bir ortam yaratmıştır. Özellikle taşıma kolaylığı, resmi işlemlerde çip yardımı ile işlemlerin daha kısa hale gelmesi ve kimlik kartlarındaki cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması gibi onlarca avantajından dolayı, yeni çipli kimlik kartlarına geçiş yapılmıştır. Aynı zamanda Avrupa Birliği uyum sürecinde de etkili bir uyum aşaması olarak dikkat çekmektedir. Peki, yeni kimlik kartına başvuru için son gün ne zaman? Vatandaşlar hangi güne kadar resmi başvurusunu yapabilecek? İşte tüm merak edilenler…

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme

kimlik yenileme başvuru

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme

Kimlik Kartları Son Tarih Ne Zaman?

Kimlik yenileme ne zaman son sorularına son zamanlarda 2020 yılı cevapları yoğunlukla veriliyor. Ancak belirtmek gerekir ki bu tarih yanıltıcıdır ve bilgi kirliliğidir. Bu yüzden bu tarih için randevularınızı ve işlerinizi ertelemenize gerek yok. Çünkü 2022 yılının sonuna kadar bu tarih uzatıldı. Ve mazeretli durumlar için de 2023 yılının ilk çeyreğine kadar da yapılabilmenin önü açıldı.https://randevu.nvi.gov.tr/ 

Daha önce 2020 yılında başvuru işlemlerinin biteceği ifade edilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan son güncellemelere göre artık 2022 yılına kadar da başvurularınızı yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için de randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu müsait olduğunuz en kısa sürede almanız gerekir. Zira, birçok il ve ilçede başvuru işlemleri neredeyse imkansıza yakın gibi duruyor. Özellikle birkaç gün içerisinde randevu almanız imkansız diyebiliriz. 1 aya kadar da randevunuz verilmeyebilir.

KİMLİK YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Randevu işlemlerinizi dilerseniz Alo 199 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz. Kimlik kartı son tarihi içerisinde başvuru işlemlerinizi yapmak için randevu talep ederken dikkatli olmanız gerekir. Zira burada şunu belirtmek gerekir ki; birçok olumsuz kullanım sonrasında şu karar verilmiştir. Artık, eğer randevu alıp da randevuya gitmezseniz, bu durumda sistem otomatik olarak size 1 ay boyunca randevu vermiyor. Bu yüzden buna dikkat etmeniz gerekir ve 1 aya uzayan randevu alamama durumu ile karşı karşıya kalmamak için tamamı ile netleştirdikten sonra randevunuzu alın. Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme

Eğer randevu alamazsanız da bu durumda size şu şekilde bir tavsiyede bulunabiliriz. Saat 5’e kadar randevulu vatandaşlar için resmi işlemler devam ediyor ancak Nüfus Müdürlükleri bu saatten 1 saat sonra yani saat 6 gibi kapanıyor. Ve bu süreçte, Nüfus Müdürlüğü şefi ile de görüşme yapmanız durumunda, işlemlerinizi randevusuz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Elbette şunu da ifade etmek gerekir. Bu durum, şefin inisiyatifine ve aynı zamanda yoğunluk durumuna göre değişkenlik gösterir. Bunu da bilerek programınızı yapmanızda fayda var.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR

Kimlik yenileme ne zaman son tarihini bir kez daha hatırlatacak olursak, 2022’nin sonuna kadar işlemlerinizi yapabilirsiniz. 2020 son tarih gibi bilgi kirliliğine kesinlikle inanmamanızı tavsiye ederiz.

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman Nufüs Cüzdanı Değiştirme başlıklı yazımız ile sizlerde öneri ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde derlenen bu bilgiler, reklam karşılığında sizlere iletilmektedir. Websitemizden yararlanmak için reklam engelleyici eklentinizi bu site için pasifize etmeniz gerekmektedir. Desteğiniz için teşekkürler.