Bilgi

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler (Güncel)

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler (Güncel) Kimlik yenileme işlemi için yapmanız gereken bazı prosedürler söz konusudur. Bu prosedürleri tamamlayarak siz de 1 ay içerisinde yeni kimlik kartlarınıza kavuşabileceksiniz. Peki nedir bu prosedürler ve adım adım yapmanız gerekenler? İşte kayıt yenileme için ne gerekli diye merak ediyorsanız yanıtı…

Yeni Kimlik Kartı Yenileme Ne Zaman Son?

Kimlik kartı yenileme ne zaman son diye merak ediyorsanız, belirtmek gerekir ki, bu konuda ciddi bilgi kirlilikleri söz konusudur. Kimlikler 2020 yılında bu işlemin biteceği yönünde bazı söylentiler ortaya koymaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki kimlik kartı yenileme son tarihi 2022 yılın sonlarıdır.

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Kimlik yenileme işlemi için öncelikle randevu almanız gerekiyor. Alo 199 nolu numarayı arayarak öncelikli olarak randevu almanız gerekiyor. Randevu tarihleri birçok il ve ilçe için 1 aya kadar uzayabilmektedir. Bu yüzden, programınızı yaparak 1 ayn öncesinden randevu almaya çalışın. Ya da dilerseniz https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesi üzerinden de randevu alabilirsiniz. Burada yer alan T.C Kimlik Numarası, Sürücü Belgesi veya Pasaport işlemlerinden hangisi için randevu alacaksanız tıklayın ve alana yönlendirildiğinizde istenen bilgileri girerek tarih belirleyin.

Randevunuzu oluşturduktan sonra, randevunuzu aldığınız İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek oradan da sıra numarası almanız gerekiyor. Sırayı aldıktan sonra öncelikle Gelir Dairesi Başkanlıklarından veya ‘randevu.nvi. gov.tr’ üzerinden ücreti ödemeniz gerekiyor.

Eğer, herhangi bir özrünüz veya gelememe gibi bir durumunuz varsa; bu durumda “Gezici Kayıt Terminalleri” adı altında başvurunuzu yaparak, onların sizin adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Belirtmek gerekir ki oluşturduğunuz tarihte eğer gitmemişseniz, bu durumda 1 aya kadar da yeni randevu alamayabilirsiniz. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için öncelikli olarak tarihinizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir.

Gelir Dairesi Başkanlığı’ndan yatıracağınız 22.5 TL’den sonra dekontunuz ile başvuru merkezine giderek sıranızı bekleyiniz. Sıra size geldikten sonra, görevli memur sizden bazı belgeler daha isteyecek işte o belgeler ve sonraki aşamalar…

Yeni Kimlik Kartı Yenileme İçin Gereki Evraklar Hangileri?

Yeni kimlik kartı yenileme için gerekli evraklar hangileri diye merak ediyorsanız işte yanıtı… Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz bir adet biyometrik fotoğrafınız, Varsa eski cüzdanınız ya da bunun yerine nüfus cüzdan yerine kullanılabilecek, açık bilgileriniz ve T.C numaranızın olduğu sürücü belgesi, sarı basın kartı, avukatlık ya da hakim-savcı kimlikleri, öğretmen kartınız, TSK kimlik kartınız, evlilik cüzdanınız veya pasaportunuz da kabul edilmektedir. Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler (Güncel).

22.5 TL olarak ödediğiniz değerli kağıt bedelini yatırdığınıza dair dekont ile artık başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kimlik yenileme için gereken evraklar kısmında yer alan tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra, artık memur sizi parmak izi alma alanına yönlendirecek. Buradan her iki elinizin tüm parmaklarını tek tek cihazda geçirmek sureti ile parmak izleriniz sisteme eklenecek. Ve bir tanesi de ileride cüzdanınıza eklenmek üzere kayıt altına alınacak.

Biliyorsanız kan grubunuzu belirtmeniz gerekir. Aksi takdirde en yakın sağlık kuruluşundan kan grubunuzu yaptırarak belgesini almanız ve memura teslim etmeniz gerekir. Daha sonra bir kez daha sizi bekleme alanına alacaklar ve burada kısa bir süre kaldıktan sonra işlemlerinizi bitirmek üzere son adıma geçersiniz.

Son adımda sizden tesliminin yapılmasını istediğiniz adres istenir ve gereken yerlere imza atmanız talep edilir. Bu imza artık sizin için geçerli imza olacaktır. Bu yüzden diğer tüm resmi işlemler için bu imzayı aklınızda tutmanız gerekiyor.

İmzayı da attıktan sonra, size cüzdanınız gelene kadar tüm resmi işlemlerde kullanmanızı sağlayacaki geçici nüfus cüzdanı belgesi verilecek. Bu belge bir A-4 boyutunda kağıda alınmış cüzdan bilgilerinizi içerir. Özellikle uçuşlarınızda bu evrağı yanınızda taşımanız gerekiyor. Aksi takdirde kontrollerde size sıkıntı çıkarabilirler. Tüm resmi işlemlerinizi yaptırabileceğiniz bu evrağı da imzaladıktan sonra artık sırada cüzdanınızın gelmesi var.Kimlik Yenileme İçin Gerekli Belgeler (Güncel)

Yeni Kimlik Kartı Adrese Ne Zaman Gelir?

Eğer tüm resmi başvuru işlemlerinizi tamamladıysanız, PTT aracılığı ile kartlarınız adreslerinize postalanmak üzere İlçe Nüfus Müdürlükleri tarafından kargoya verilir. Genelde yeni kartınızın tüm yasal prosedürlerin tamamlanması için 1 aylık bir süre gereklidir. Ancak bu durum kimi zaman 1 haftaya inebilmekte ya da 2 aya çıkabilmektedir. Her ne kadar 1 aydan uzun sürmesi olağandışı bir durum ise de, bu durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda, başvuru yaptığınız yere giderek durumu belirtebilirsiniz.

Eğer yeni kimlik kartı başvurusu yaptım ama kartım  gelmedi diyorsanız, bu durumda Alo 199’u arayarak durumu ifade edebilir veya İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne giderek durumunuzu belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu