Bedava İnternet

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

27.11.2019
977
İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet: Neredeyse artık herkesin evinde ve işinde internet var. Fakat bu internetlerin hızları, bant genişlikleri ve diğer unsurlar birbirlerinden farklı. Biz de bu noktada çok daha iyi bir tercih yapabilmeniz için, internet hızı kaç Mbit olmalı – En hızlı internet konusunda bir rehber hazırladık. Hazırsanız, başlayalım…

Mbps – Megabit – Megabyte nedir ve bağlantımı nasıl etkiler?

İnternet aboneliği sürecinde farklı tarifeler için adil kullanım kotası ile Megabit ve mbps bize en belirgin değişkenler olarak sunulmaktadır. İnternet kullanıcıları genellikle MBPS, Megabit ve Megabyte kavramları arasında kaybolmaktadır. Aşağıda yer alan başlıklarda terimlerin anlamlarını öğrenebilişiniz. Peki bu terimlerin anlamları nedir, kimler hangi interneti satın almalı?

Megabyte  – Megabit ne demektir?

Megabit ( Mb ): 1 Megabit, 1024 kilobit ( Kb ) ya da yaklaşık 1 milyon bite karşılığı olan bir bilgi birimi ifade etmektedir.

Bitler iki durumda sunulan ( 0 /1  ), durumlarının tamamını tanımlayan en küçük veri birimine verilen isimdir.

İnternette izlediğiniz diziler veya gezindiğiniz  web siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşmasını sağlayan  bitler sayesinde kullanabilirsiniz.

Megabyte ( MB ): Genelde dosya boyutunu ifade eden veri birimidir. 1 byte, 8 bitten oluşur ve 1024 kilobyte ( KB ) etmektedir.

Bu sebeple 1 Mbite yani Megabayta ( MB ) = 8 Megabit ( Mb ) = 128 Kilobyte ( KB ) deriz.

Mbps : Açılımı ” megabit per second ” olan bu terim 1 saniye bazında indirilen megabit sayısını ifade eder. İnternet hızını ölçerken megabit ( Mb ) boyutunda ifade edilir. Hızınız ile megabayt ( MB ) olarak indirilen verinin boyutunu ölçebilmek için megabitten  ( Mb ) dönüştürmesini sağlayarak kaç megabyte ( MB ) indirme yapılacağını bulabilirsiniz.

Örnek vermek gerkirse:

  1. 1 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 1 Mb = 1 / 8 MB = 128 Kilobyte
  2. 2 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 2 Mb =  1 / 4 MB = 256 Kilobyte
  3. 4 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 4 Mb = 1 / 2 MB = 512 Kilobyte
  4. 8 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 8 Mb = 1 Megabyte
  5. 16 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 16 Mb = 2 Megabyte

Türkiye 2014 yılında yapılan bir araştırma sonucunda 5.5 MBit internet hızı ile dünya genelinde internet hızı bakımından 34. Ülke olmuştur

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet Bana kaç Mbps internet gerekir?

İnternet bağlantısının olduğu alan içinde internet kullanımının büyük bir bölümü izlenen videolar, diziler, filmler ve dinlenen şarkılar oluşturur. Online dizi ve film siteleri ile Youtube, diğer dizi ve film platformları, uygulamalar sayesinde internet üzerinden film ve dizileri takip kısa süre içerisinde oldukça popüler hale geldi. Buna ek olarak oldukça pratik ve kolay bir şekilde istediğiniz diziyi – filmi bulabilirsiniz.

Bu tarz internet sörflerinde izlediğiniz videonun kalitesi, dinlediğiniz şarkının uzunluğu ve dizinin – filmin izleme süresi de  internet hızı izleme rahatlığını ve kota harcamasına kesinlikle doğrudan etki edecektir.  İnternetteki platformların videoların kalitesine göre kullandıkları megabyte’lar ( 1 saat için ) ortalama olarak aşağıda sıraladığımız gibidir;

Video kalitesi İndirilen veri
240p 150MB
360p 250MB
480p 400MB
720p 850MB
1080p 1.3 GB

Bu veriler ile 480 P kalitesindeki herhangi bir diziyi izlemek için gereken bağlantı hızını aşağıdaki formülle hesaplayabilirsiniz.

(400/3600) x 8 = 0,88 mbps – 880 kbps

Bu durumda 8 + mbps sağlayan bir internet bağlantısı aracılığı ile bu dizileri ya da film ve videoları herhangi bir donma yaşamadan izleyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken husus ise, 8 mbps hızındaki internet paketlerinin Maks. 8 mbps hız sağladığıdır. Gerçek kullanım hızının ise bundan düşük olduğudur.  Bunu düşündüğümüz de 8 mbps hızına sahip olan bir bağlantı için 5 mbps civarı bir bağlantı hızı beklemeniz daha doğru olacaktır.

Şarkılar ise ortalama 2.5 – 5 Megabayt (MB) arasında değişik göstermektedir.

8 Mbps hızına sahip olan bir bağlantısından ortalama olarak 5 – 6 Mbps bir bağlantı hızı beklemeniz daha doğru olacaktır.

Bana kaç GB internet kotası gerekir?

İnternet kotaları Megabit değil megabyte / gigabyte üzerinden hesaplanmaktadır.

1 Gigabyte ( GB ) = 10254 Megabyte ( MB ) üzerinden hesaplanır.

Video, dizi ya da film izlersem kotamdan ne kadar harcanır?

Bu anlamda; 20 GB ( 20480 megabyte ) bir paket 480p kalitesiyle yaklaşık 50 saatlik yani 3 bin dakika izleme sonucunda bitecektir. Diğer internet harcamalarını da dikkate aldığımız taktirde, ( diğer internet siteleri, oyunlar, mail ve sosyal medya platformları gibi ) 20 GB’lik bir kotanın 40 – 45 saat civarı izlemeden sonra tükeneceğini söylememiz mümkündür.

Daha önce AKK uygulaması yani Adil Kullanım Kotası ile sınırsız internet paketlerinde de kota aşımı sonrasın da hız düşürülüyordu. Bu bağlamda tam anlamıyla sınırsız bir internet kullanımı söz konusu değildi.

Kotalı ( limitsiz olmayan internet ) paketlerde kota aşımı olduğunda yapmış olduğunuz anlaşmanıza göre internet hizmetinin durdurulması ya da ek ücretin faturaya yansıtılması söz konusu olabilir. Bu sebeple de kullanımınıza uygun kotayı seçmeye özen göstermeniz, tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

FATİH İNTERNET ŞİFRESİ NEDİR

Online (çevrimiçi) bilgisayar oyunları ne kadar kota harcar?

Zamanının çok büyük bir kısmını çevrimçi oyun oynayarak internet kullanımı yapan internet kullanıcıları; oynanan oyunun yaklaşık olarak saatte kaç MB harcadığını ve kaç saat boyunca oynadıklarını hesaplayabilirler. Her oyun sunmuş olduğu grafik kalitesine göre saatlik olarak farklı oranda internet harcarlar.

Örnek olarak saatte 100 Megabayt veri harcayan bir oyun oynadığınızı varsayalım:

Günde 10 saat oynadığınız durumda 1.000 MB veri harcanır. Bu da yaklaşık olarak 1 GB’lık bir veri kullanımına eşittir. Eğer günlük bu zaman aralığında oyun oynuyorsanız; basit bir hesapla 1 ay içerisinde 30 GB civarlarında verinin oyuna harcanacağını göstermektedir.

Hangi internet paketini seçmeliyim ?

Sabit ücrete dikkat! Sabit hat ücretinin, internet paket fiyatına dahil edilip edilmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

İnternet hizmeti sağlayan bir operatöre ya da Firmaya Gittiniz ve İnternet paketinizi seçerken yukarıda bahsettiğimiz değişkenlere ek olarak dikkate almanız gereken önemli bir diğer husus da, sıklıkla internet paketlerine dahil olan ev telefonu hatlarıdır.

Her ne kadar sabit telefon olmadan da internet sahibi olunabilse de, yine de dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır.  Bu internet paketlerinde en çok dikkat edilmesi gereken husus sabit ücrettir. Sabit ücretin toplam fiyat içerisinde olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Dahil olmaması durumların da paket fiyatınız 10-20 TL arası aratacak, bu yüzden 80 TL’lik bir pakete aylık 100 TL ödemekle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bimcell Yeni Hat Kampanyası başlıklı makalemizde internet hakkında bilgiler verilmektedir.


ETİKETLER:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Vodafone, Türk Telekom, Turkcell Bedava İnternet © Copyright 2019