Bilgi Ve Teknoloji

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri Kesintisiz bir internet irtibatı hepimizin arzuladığı bir konudur. Ne yazık ki internet ulaşımımız çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayabiliyor ve meselelerle karşılaşabiliyoruz. Peki irtibatınızı en kısa müddette tekrar randımanlı hale getirmenizi sağlayacak metotları biliyor musunuz?

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri  ile ilgili olarak Aşağıda ki yazımız da başlıklar halindeki bilgiler bu konuda size yardımcı olacaktır. İnternet bağlantı sorunları konusunda aşağıda yaşayabileceğiniz sorunları ve çözümlerini inceleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri

İNTERNET BAĞLANMA SORUNU

 

 

1. Fiziksel irtibatlar

İlk sırada tecrübeniz şart olan bu metot tabii ki en kolay ve en tesirli olanı: her kablo ve irtibatın doğru yere bağlı olup olmadığını kontrol edin. İrtibatınız tamamiyle kesintiye uğramadan önce yavaşlamaya veya gidip gelmeye başladıysa, mesele büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızdan veyahut işletim sisteminizden değil de tamamiyle irtibatlarınızdan kaynaklanmaktadır. Bunu kontrol etmek sizin için çok kolay bir işlemdir.

Üstelik üreticiler genelde size yol göstermeleri için ürünlerine çeşitli ışıklı göstergeler ilave ederler (bkz. Madde 2). Son zamanlarda hane ağları dahi oldukça karmaşık yapılara sahip olabiliyor. Sözgelişi masanızın altından geçen kablo geniş bant modeminizi router’ınıza, sunucunuza, kablosuz hub’ınıza veya dizüstü bilgisayarınıza bağlıyor olabilir. Böyle bir vaziyette modeminizi, ADSL kablonuzu, paylaşılan irtibatlarınızı, fiziksel ağ irtibatlarınızı ve kullandığınız tüm aletlerin irtibatlarını tek tek kontrol etmelisiniz.İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri

2. Işıklar

Sürekli yanıp sönmekte olan işaret ışıkları ağ aygıtlarının üzerinden asla eksik olmaz. Bu küçük ışıklar donanımınız durumunu devamlı olarak takip edebilmeniz için konmuştur. Standart ağ kartlarında genellikle yeşil ve turuncu olmak üzere iki ışık bulunur. Yeşil ışık, iki port arasında elektrik bağlantısının sağlandığını gösterir. Turuncu ışıksa veri akışını ifade eder. Aygıtınızdaki tüm ışıkların anlamlarını öğrenmek için kullanma kılavuzunu incelemelisiniz. Bu ışıklar bağlantı sorunlarının kaynağını saptamanıza yardımcı olabilir.

3. Ethernet

kartı yahut nic de dediğimiz ağ kartları, kolay bozulabilen ve bozuklukları zor tespit edilen bileşenlerden biridir. Bozuk bir ağ kartı windows’ta hala hatasız olarak çalışıyormuş benzer biçimde görünebilir veya daha iyi bir ihtimalle, şoförsü ‘bilinmeyen hata’ mesajları vermeye başlayabilir. Bozuk bir ağ kartında devamlı yeşil ışık yanmasına karşın bilgi transferi reelleşmeyebilir. Böyle bir meseleden şüpheleniyorsanız sisteminizi değişik bir ağ kartıyla test etmelisiniz.

4. IP adresi

İnternete bağlanan her bilgisayara, internetteki öteki sistemlerle irtibat kurabilmesi için otomatik olarak bir IP adresi verilir. Başlat > Çalıştır paketine command yazın ve açılan komut istemine ipconfig komutunu verin. İnternet irtibatınız sağlanmışsa burada bilgisayarınıza soyulan IP adresini, veya bir router üzerinden internete çıkıyorsanız mahallî IP adresinizi görmelisiniz.

İNTERNET BAĞLANMA SORUN

BEDAVA İNTERNET KAZANMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

5. Kablosuz bağlantı

Kablosuz ulaşım noktanıza veya Centrino dizüstünüze bağlanmakta güçlük sürüklüyor olabilirsiniz. Öyleyse ilk işiniz makinelerinizin kablosuz güvenlik ayarlarını hakimiyet etmek olmalı. En fazla probleme neden olan öğeler MAC filtreleme ve WEP güvenliğidir. MAC filtreleme, ağa bağlanacak cihazların kısıtlanmasını sağlar. Her ağ kartının değişmez bir teçhizatsal adresi vardır.

Pek çok kablosuz router’da bu adresleri belirterek ulaşıma izin verebilir veya kısıtlamaya gidebilirsiniz. WEP güvenliği ise havada uçuşan bilgilerinizi şifrelemeye fayda. Parola, kablosuz irtibat noktası tarafından tanımlanır ve tüm bilgisayarlarla eşleştirilmek zorundadır. Kablosuz ulaşım meselelerinizi çözmek için bu iki özelliği geçici olarak kapatmayı sınayabilirsiniz.

6. Hattınız hayatta mı?

Modeminiz aralıksız hattan mı düşüyor? Aynı hattı kullanarak bir telefon görüşmesi yapın ve hatta asalak olup olmadığını hakimiyet edin. Hattınızda oluşan hengame bilgi transferini yavaşlatabilir veya irtibatınızın kesilmesine neden olabilir. Asalaklı hatlar için Türk Telekom’dan takviye istemelisiniz, talihliyseniz meselenizi kısa vakitte çözeceklerdir.

7. Meşgul

Hattınıza bağlı paralel telefonda bir görüşme sürerken siz internete bağlanmaya çalışıyor ve natürel olarak bağlanamıyor olabilirsiniz. Ayrıca paraleldeki dostunuz da modeminizden gelen telefon çevirme sinyallerini dinleyecek ve rahatsız olacaktır. Bu sebeple irtibat kurmaya çalışırken hattın meşgul olmadığından emin olmalısınız.

internet bağlantı sorunu

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri

8. Yavaş modemler

Telefon hatlarımızın doğası gereği internete asla 56kbps süratinde bağlanamayacaksınız. Beklemeniz gereken en iyi sürat 52kbps olmalı, ancak 40kbps ve üzeri süratler de klasik sayılabilir. Bundan daha düşük bir süratte bağlanıyorsanız hattınızla alakalı bir mesele olması muhtemel.

MODEM KURULUMU VE AYARLARI NASIL YAPILIR

9. Modem sürücüleri

Dahili bir modeminiz varsa ve daha önceki işletim sisteminizden Windows XP’ye terfi edecekseniz, öncelikle modeminizin yeni sürücüsünü temin etmelisiniz. Evvelki Windows versiyonlarında kullandığınız sürücüler Windows XP ile geçimsizdir. Ancak Windows XP’nin çoğu dahili modemi otomatik tasvire mevzusunda emin bir galibiyeti tuttuğunu da belirtmeliyiz.

10. Geniş banda geçin

Kesilen irtibatlardan, yüksek telefon faturalarından ve yavaş internet usandıysanız modeminizi çöpe atmanın bütün zamanıdır. www.telekom.gov.tr adresine girerek oturduğunuz bölgede ADSL hizmeti verilip verilmediğini bilin ve kendinize uygun bir ADSL tarifesi seçin.

11. ADSL desteği

Yakın zamanda ADSL hizmeti almaya başladıysanız irtibatla alakalı muhtelif meseleler yaşayabilirsiniz. Türk Telekom’un ADSL takviye hattı numarası 444 0 DSL’dir 375, ancak hattı düşürmeniz çok güç olacak ve düşürseniz bile karşınızdaki bireylerin bir PCnet okurunun bilgi seviyesine sahip olmadığını göreceksiniz. Sabırlı, kibar olun ve meselenizi ayrıntılarıyla anlatmaya çalışın.

12. Router’ı sıfırlayın

Bir router kullanıyorsanız router’ınızı yine başlatmayı deneyin. Uzun müddet sürekli çalışan router’lar bazı ilginç tutumlar sergilemeye başladığı görülmüştür.

13. ADSL ayarları

ADSL ayarlarınızı mı kaybettiğiniz? Türkiye için kullanmanız gereken ayarlar şöyle: VPI: 8, VCI: 35, protocol: PPPoE/LLC veya PPPoA/VC-Mux.

14. Ağ durumu

Windows XP kullanıcısıysanız, gelen ve giden bilgi akışını takip etmek için ağ gidişatı göstergesini kullanabilirsiniz. Başlat > Ayarlar > Ağ İletişimleri’na girin. İletişiminize sağ tıklayın ve Vaziyet öğesini seçin.

15. Dış kaynaklı meseleler

Ender yaşanan bir vaziyet de olsa, bazen internet servis sağlayıcınızın ve Türk Telekom’un ana iletişimleri kesintiye uğrayabilir. Bu stil vaziyetler genelde İSS’nizin web sitesi veya e-posta aracılığıyla size alakalı bilgi alabilirsiniz.

16. Sunucu hizmeti

Yalnızca e-posta veya FTP sunucunuza bağlanırken mi problem yaşıyorsunuz? Öncelikle sunucu adresinizi, kullanıcı ismi ve parolanızı hakimiyet edin. Ardından sunucunuzla alakalı web sitesine girin ve kesintiyle alakalı bir ilan olup olmadığına bakın.

17. İlk protokol

Ağ İrtibatları altında, irtibatınıza sağ tıklayarak Özellikler’i seçin. TCP/IP ve Microsoft Ağları için İstemci protokolleri listede görünür ve işaretli olmalıdır.

18. Yerel ağlar

Ağa bağlı bilgisayarlara birer statik IP adresi atamanız gerekebilir. Router ayarlarınızı hakimiyet edin her bilgisayar için zinde IP havuzu dışında kalan değişik birer IP seçin.

19. NAT

ADSL modem/router’lar da dahil olmak üzere tüm router’larda NAT Network Address Translation isimli bir özellik bulunur. Router’ınız uPnP destekliyorsa bu özelliği etkin hale getirmelisiniz.

20. Fazla yavaşlama

Son olarak İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri  hakkında bu seçeneğimiz ile yazımızın sonuna geldimiş bulunuyoruz. Geniş bant iletişiminize karşın web’de sörf yapamaz hale mi geldiniz? İnternet ulaşımınızı paylaştığınız öteki bireyler irtibatınızı hunharca sömürüyor olabilirler. Ağınızdaki öteki bilgisayarların ne yaptığını hakimiyet edin ve gerekirse download’larını durdurun

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri başlıklı yazımız ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

Sizlerde internete bağlantı problemi ve sorunları konusunda sıkıntı yaşıyorsanız. Bu yazımız ile probleminizi çözeceksiniz. İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri ile ilgili yaşadığınız tüm sorunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde derlenen bu bilgiler, reklam karşılığında sizlere iletilmektedir. Websitemizden yararlanmak için reklam engelleyici eklentinizi bu site için pasifize etmeniz gerekmektedir. Desteğiniz için teşekkürler.