Bilgi

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Reels

Instagram Reels Nedir ? Nasıl Kullanılır?; Bu yazımızda Instagram üzerinde yeni yeni popüler olmaya başlayan Reels kısmını anlatacağız. “Instagram Reels Nedir, Instagram Reels Nasıl Kullanılır” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Yazı içerisinde Reels video indir nasıl yapılır gibi detaylar da yer alacak.

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels, 15 saniyeye kadar kısa video çekmenizi sağlayan bir özelliktir. Reels içerisinde özel efektler, video çekim teknikleri, müzik arka planı gibi birçok detay bulunmaktadır. Video içerik üreten kişiler için oldukça geniş bir yaratım alanı sunar. İçerik üreticilerinin oldukça beğendiği Reels özelliği için ek olarak bir şey indirmenize de gerek yoktur.

Instagram Reels nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap TikTok üzerinden olacaktır. TikTok üzerinde gördüğünüz tüm video hilelerini Reels üzerinde de yapabilirsiniz. Reels yapı bakımından TikTok’a rakip statüsünde bulunmakta. İçeriği bakımından bu konumunun da hakkını oldukça veriyor. Reels videoları için ayrı bir akış ekranı da bulunmaktadır. O kısımdan Reels videolarını bulabilirsiniz. Ayrıca her kullanıcının normal video ve görsel içerikleri farklı bir menüde Reels videoları ise farklı bir menüde listelenir.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır, Son Tarih

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Uygulama içerisinde kolaylıkla Reels içeriklerine ulaşabilirsiniz. Belirli bir konuda Reels izlemek için tek yapmanız gereken Hashtag üzerinden arama yapmak. Instagram’daki diğer içerikler gibi Reels videoları da kullanıcılar için hashtag ile sunulur. Bu sayede alakalı kişilerin akışına düşmesi sağlanır.

Reels Video Yapma

Instagram üzerinde Reels videosu nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda madde madde bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de Reels sekmesi için içerik üretebilirsiniz:

 • Uygulamayı açın. Ana sayfanın sol üstünde bulunan kamera simgesine tıklayın veya ekranı sağa kaydırın.
 • Aşağıdaki seçenekler arasında Reels bulunmaktadır. Reels sekmesine kadar seçenekleri sağa doğru sürükleyin.
 • Reels kısmına geldikten sonra video çekimi için standart olan basılı tutma veya bas bitince bırak metodunu uygulayın. Film rulosu simgesi üzerinden video da ekleyebilirsiniz.
 • Sol ok simgesine tıklayarak videoyu izleyebilir, kırpabilir veya silebilirsiniz.
 • Video üzerine metin, çıkartma veya çizim eklemek için sağ ok simgesine tıklamalısınız. Aynı işlemle Reels videosunu cihazınıza da kayıt edebilirsiniz.
 • Metin var ise düzenlemek için alt kısımdan kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.
 • Video için kullanılacak görsel kapağı sağ ok- Kapak sekmesinden düzenleyebilirsiniz.
 • Hikayeler kısmından paylaşmak için Hikayeler sekmesine tıklayabilirsiniz.
 • Post olarak paylaşmak için Paylaş-Bitti seçeneklerine tıklamanız yeterli.
Devlet Destekli Faizsiz Kredi Fırsatı: Dört Büyük Bankadan Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Instagram Reels Video İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram video indir ve reels video indir üzerine birçok site bulunmaktadır. Bu siteler üzerinden mp4 formatında videoları indirebilirsiniz. Uygulama olarak Google Play üzerinde de reels indir uygulaması bulunmakta. Google Play üzerinde aratarak kolayca bulabilirsiniz. Eğer bilgisayar üzerindeyseniz gelin detaylı şekilde anlatalım:

 • Reels video indir 1, Reels video indir 2, soldaki iki siteden de aynı yöntem ile indirme yapabilirsiniz. Birine giriş yapın.
 • İlk önce indirmek istediğiniz reels içeriğin linkini kopyalamalısınız. Bunun için yan yana üç nokta yani “…” simgesine dokunun.
 • Dokunmanızın ardından karşınıza çıkacak seçeneklerden Bağlatıyı Kopyala seçeneğini seçin.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda link panoya atılacaktır. Sitelere tekrar giriş yapın.
 • Yapıştır seçeneği ile URL kısmına linkleri yapıştırın. Bilgisayarda iseniz Ctrl+V kombinasyonu ile de yapıştırabilirsiniz.
 • Download seçeneğine tıkladıktan sonra video hazırlanacak ve size sunulacaktır. Kalite seçimini ayarlayıp indirebilirsiniz.

Instagram Reels Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Reels kapatma için bilinen sadece bir yöntem bulunuyor. Bu yöntem de pek kullanışlı değil. Eğer Reels videoları görmek istemiyorsanız bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki Instagram uygulaması.

Instagram uygulaması dediğimizde kafanızda uygulamayı silmek canlanmasın. Instagram platformuna uygulama üzerinden değil tarayıcı üzerinden girmelisiniz. Bu sayede Keşfet kısmında veya profil kısımlarında Reels videoları ile karşılaşmayacaksınız. Bilgisayar tarayıcıları, Android chrome veya Safari üzerinden bunu yapabilirsiniz. Fakat uygulamayı kullanmak daha keyifsiz bir hal alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu