Bilgi Ve Teknoloji

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Aralık tarihinde yaptığı açıklamalar ile esnafa destek yapılacağını açıkladı. Koronavirüs kısıtlamaları ve pandemi süresinde maddi zarara uğrayan esnaflara yönelik yeni esnaf destek paketleri detaylıca kamuoyuna aktarıldı. Esnafa koronavirüs desteği için kira ve gelir kaybı gibi kalemlerden ödeme yapılacak. Cumhurbaşkanının açıklamaları, başvurunun nasıl yapılacağı ve kimlerin başvuracağı ilgili detaylar yazımızda.

Esnafa 750 Tl Kira Desteği Detayları Nelerdir

Esnafa 750 Tl Kira Desteği Detayları Nelerdir

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Ülkemizde Mart ayından beri ekonomik ve sosyal açıdan birçok zarara sebep olan pandemi süreci sebebi hakkında yeni tedbirler alındı. Haziran ayında esnafın ve turizm sektörünün canlanması amacı ile kısıtlamalar esnetilmiş, esnafın nefes alması sağlanmıştı.

Son dönemden vaka sayılarının 30 bin seviyelerine kadar gelmesi ile beraber ek tedbirler de beraberinde geldi. İlk önce esnaflara yönelik yeni kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemler geldi. Bu kısıtlamalara göre paket servisi hizmeti olmayan esnaflar sadece hafta içleri saat 20:00’a kadar çalışabilecek. Bunun yanı sıra yiyecek içecek sektörüne yönelik çalışan işletmeler de müşteri kabul edemeyecek.

Bu kısıtlamalar ile beraber esnafların harcamalarının artarken gelirlerinin de düşeceği ortaya çıktı. Uzun bir süredir devletten yardım talep eden esnaflar yeni destek paketi ile beraber bir nebze de olsa nefes alacağa benziyor. Esnafa 750 Tl kira desteği de paket içerisinde yer almakta. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına göre büyükşehirlerdeki esnaflara 750 TL kira yardım verilirken, diğer şehirlerde esnafa 500 TL kira desteği verilecek. Peki 750 TL kira desteği kimlere verilecek?

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır

Esnaf Destek Paketinden Kimler yararlanabilir

Esnaf Destek Paketinden Kimler yararlanabilir

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği Kira desteği alabilecek kişilerin basit usule tabi olma şartına göre ortaya çıkacak. Kira desteği 3 ay süre ile 750 TL büyükşehir, 500 TL diğer şehirler şeklinde yapılacak. Yapılan yardımlar hibe şeklinde olacak. İş yeri kiralaması için belirlenen Katma Değer Vergisi oranın 1 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde 8’e sabitlenecek. Bu kira desteğinden yaklaşık olarak 400 binin üzerinde esnafın yararlanabileceği ön görülmekte.

Bunun ile beraber en çok sorulan soru da esnafa koronavirüs desteği nereden alınacağı oldu. 750 TL kira yardımı için şu an için bir kanal belirlenmese de önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Daha önceki devlet yardımları gibi kamu kuruluşlarından ve e-devlet üzerinden kira desteği başvurusu yapılabilir.

Cumhurbaşkanı’nın 750 TL kira desteğine yönelik sözleri:

“Kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirledik. İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Bu iki destek kalemi çerçevesinde esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.”

Esnafa 1000 TL Destek Nasıl Alınır?

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnafa Koronavirüs desteği başlığında açıklanan yardımlardan biri de 1000 TL destek. Pandemi sürecinde zarara uğrayan ve harcamaları da olduğu gibi yerinde sayan yaklaşık olarak 800 bin kişiden fazla kişi bulunmakta. Bu kişilerin yanında işletme sahibi veya esnaf da 400 binden fazla kişi bulunmakta. Bu kişilerin kısıtlamalar sebebi ile zarar etmelerinin üzerine bugün bir destek paketi açıklandı. Bu pakette belirtilen esnafa 1000 TL destek ise en dikkat çekenlerden. Peki Esnafa 1000 TL destek nasıl alınır?

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği  almak için basit usule tabi olmak gerekmektedir. Bu şartı sağlayan esnaflar devlet tarafından hibe edilen 1000 TL’yi üç ay süre ile alabilecekler. Yaklaşık olarak 1 milyon 200 binden fazla kişiyi kapsayan bu hibeler ile beraber kısa süreli de olsa esnafa ve diğer vatandaşlara yardımcı olmak isteniyor. Bu hibelerden; ulaşım, işletme, pazarcı, zanaat, konaklama ve kreş gibi sektörlerdeki esnaf ve çalışanların faydalanacak.

Esnafa koronavirüs desteği için hazırlanan miktar ise aylık olarak 1 milyar 240 milyon Türk Lirası. 3 ay sürecek olan ödemeler ile devlet kasasından yaklaşık olarak 3 miyar 718 milyon Türk Lirası hibe yapılmış olacak.

Esnafa 1000 TL destek için başvuru kanalları da tıpkı daha önceki destekler gibi açıklanacaktır. Daha önce kamu kuruluşları ve e-devlet üzerinden bu tip yardımlar için başvuru imkanı sunulmuştu. Esnafa 1000 TL destek nasıl alınır sorusunun net cevabı önümüzdeki günlerde belirli olacaktır.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması:

Esnaf Destek Paketinden Kimler yararlanabilir

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

“Ülkemizde basit usule tabi 806.871 vatandaşımız ile kısıtlamalar ile salgından doğrudan etkilenen 432.567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişi olan kesime 3 ay süreyle ayda 1000 Türk lirası destek ödemesi yapacağız.”

“Hibe şeklinde verilecek olan doğrudan esnaf destek ödemesinden dolmuş taksi ve servis işletmecisi, terzi, pazarcı, lokantacı, pastaneci, erkek ve kadın kuaförü, yurt, pansiyon, kreş, düğün salonu işletmecisi, oto tamircisi gibi kesimler faydalanacaktır.”

Esnafa Açıklanan Destek Paketleri

Destek paketlerinin yanı sıra devlete ödenmek ile yükümlü olunan kalemlerde de indirime gidildi. Konaklama, ulaşım, bakım onarı ve yeme içme gibi sektörleri ilgilendiren KDV indirimleri süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı. Buna ek olarak 31 Aralık’a kadar olan gayrimenkul kiralarındaki yüzde 20’den 10’a olan stopaj indiriminden de 1 Haziran 2021’e kadar faydalanılabilecek.

Turizm tesislerinin genelinde de ödemelerde 1 yıl erteleme olanağı sunulacak. Sektördekilere, kullanma izni, kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kesin izin, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimsil durumdakilere başvuru gereği olmadan 1 senelik bir erteleme imkanı verilecek.

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği başlıklı yazımız ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz konuları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde derlenen bu bilgiler, reklam karşılığında sizlere iletilmektedir. Websitemizden yararlanmak için reklam engelleyici eklentinizi bu site için pasifize etmeniz gerekmektedir. Desteğiniz için teşekkürler.