Teknoloji

DogeCoin Nedir, Nasıl Alınır, Piyasa Değeri Nedir?

DogeCoin Nedir, Kaç TL Oldu?

Dogecoin, Elon Musk’ın attığı twit ile değerini bir saatte arttırdı. Yüzde 40 değer kazanan Dogecoin, günlük yükselişinde yüzde 75’i artışı buldu.  Elon Musk’ın bu mesajı, kripto paraların değerini yeniden arttırdı. Peki nedir Dogecoin? Güvenli midir? Bitcoin ile Dogecoin arasında ne fark var?

Dogecoin DOGE Kripto Parasının Finansal Durumu

Dogecoin DOGE Kripto Parasının Finansal Durumu

Dogecoin Nedir

Dogecoin ya da kısa adı ile DOGE, açık kaynaklı bir sanal para birimidir. Logosu aşağıda bulunduğu gibi bir Shiba cinsi köpek olan Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yapılmıştır. Bitcoin’in gergin ve ciddi kitlesinden sıyrılıp eğlenceli bir para kitlesi yapmayı amaçlayan yaratıcılar, tıpkı kendileri gibi muzip bir mucidin tanıtımıyla piyasada hareketli günler geçirdi ve bu hareketlilik de hala devam ediyor.

Açık kaynaklı bir dijital para olan Dogecoin hakkında Elon Musk birden fazla tweet atarken tweetlerden birisinde kendisinin favori para birimi olduğunu da ekledi.

Dogecoin DOGE Kripto Parasının Finansal Durumu
Dogecoin DOGE Kripto Parasının Finansal Durumu

DOGE ya da Dogecoin Nerelerde Kullanılabilir?

Dogecoin, banka kartı gibi kullanılabilir. Bazı yardım kuruluşları sanal para bağışı ile çalışır, bu yardım kuruluşlarına dünyanın neresinde olsun bağışta bulunabilirsiniz.

Özellikle Elon Musk sayesinde, Reddit ve Twitter üzerinden bağış kabul edilen hesaplar çoğaldı. Bu bağışlar ise Doge ile yapılabiliyor. Bitcoin, Doge yükselişine benzer bir yükselişten sonra uzun süre ekonomide yer edinmişti. Şimdi Bitcoin kendisine çekirdek bir ekonomi oluşturdu. Bugün Paypall Bitcoin ile ödeme almayı kabul ediyor.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

DOGE ya da Dogecoin, diğer sanal para birimlerini destekleyen tüm piyasalardan alınabilir. Sizler için bu piyasaları derledik:

  • BitTurk: Bitcoin, Litecoin, Ethereum sanal paralarının satışlarını da yapan bu sistem, ayrıca anlık grafikler ile piyasayı takip etmenizi de sağlıyor. 2017 yılında Bitcoin ve Kripto Para Platformu olarak kurulan BitTurk, Türkiye’nin ilk sanal para borsası olma özelliğini taşımaktadır. Buraya üye olarak, dilediğiniz kripto paraya ulaşabilirsiniz.
  • Binance App : Türkiye’de de aktif olarak Kripto Borsası sürdüren Binance App, dünyanın en önemli piyasasıdır. Sadece Dogecoin değil Bitcoin, BNB ve diğer para birimleri yönetimini de yapabileceğiniz Binance App, güvenilir kripto para borsalarından birisidir.  Ayrıca Binance aracılığıyla Dogecoin almak isterseniz VISA ve Papara hesaplarınızı kullanabilirsiniz; banka yoluyla yapılan satın almalar 7 / 24 aktif olmaktadır. Ayrıca banka aracılığıyla alım yaptığınızda düşük işlem ücreti ödersiniz.

Ulusal ya da uluslararası bankalar kripto borsası henüz işletmemektedir. Bu bakımdan banka hesapları sadece kripto para alım satımı için kullanılmamaktadır.

1 Birim Dogecoin Kaç TL

Elon Musk’ın attığı “Halkın parası Dogecoin” şu an ulaşılabilir sayılarda seyrediyor. Pek çok borsa uzmanın kontrollü alım önerisinde bulunduğu Dogecoin şu an aşağıdaki değerlere sahip:

04.02.2020 23.32 : 1 TL = 0,3460 DOGE ( ALIŞ)

04.02.2020 23.32 : 0,3401 DOGE = 1 TL ( SATIŞ)

Dolar bazından bakarsak:

04.02.2020 23.32 : 1 USD = 0.0487836072829 DOGE 

Her para birimi gibi Dogecoin de değişmektedir. Aşağıdaki linkten güncel piyasayı takip edebilirsiniz.

Dogecoin Musluğu Nedir? Ücretsiz Dogecoin Alabilir miyim?

Ücretsiz DOGE almak mümkün ama az miktarlarda verilmektedir. Dodgecoin musluk sistemi denilen bu sistem, tanıtım amaçlıdır. Genelde 1 Dodge, belirli süreler zarfında aktarılır. Genelde sistemler şu şekilde çalışır:

  1. Herhangi bir cüzdan hesabı girin. Papara en yaygın hesaplardan
  2. Sitenin işleyişine göre direkt hesabınıza Dogecoin gelmektedir.
  3. Bazı sitelerde referans sistemi bulunur. Sizin referansınız ile Dogecoin kazananlardan siz de komisyon alırsınız.
  4. Dogecoin gibi pek çok kripto para birimi için bu tür musluklar bulunur.

 Elon Musk ve Dogecoin İlişkisi

Elon Musk, Dogecoin gönderilerinden önce de Bitcoin gönderisi yapmış, piyasalarda büyük bir hareketlenmeye neden olmuştu. Bugün aynı durum Dogecoin için gerçekleşti. Dogecoin ile Bitcoin farkı ise Dogecoin’in alım gücünün düşük olması ve en önemlisi herkesin CPU işletim sistemiyle Dogecoin üretilebilmesi.

Elon Musk önce sadece “Doge” yazan bir tweet attı:

Ellon Musk ve Dogeocoin twet'i
Ellon Musk ve Dogeocoin tweeti

Bu an itibariyle dikkat çeken DOGE konuşulmaya başlanan bir para birimi haline aldı. Ardından Elon Musk, bu konuda bir flood oluşturdu:

Ellon Musk ve Dogeocoin dizisi
Ellon Musk ve Dogeocoin dizisi

“Hoşgeldin” diyerek bir animasyon paylaşan Elon Musk daha sonra kazanmak üzerine bir dizi başlattı. En çok dikkat çeken ise “Dogecoin halkın kritptosu” oldu. Musk, yaptığı paylaşım ile piyasada önemli bir dalgalanma yarattı. Şu an hala yükselişe devam eden Doge, en çok aranan kripto para oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu