Teknoloji

Derin İnternet Nedir, Nasıl Girilir?

Deep Web Nasıl Girilir? Deep Web Sakıncaları Nelerdir?

Derin İnternet Nedir, Nasıl Girilir? Derin internete girmek ucu bucağı olmayan bir denizde kaybolmaya eşdeğerdir. İnternetin karanlık yüzü ya da dark web olarak da bilinen derin internet hakkındaki söylentiler ise bu dünyanın gizemini artırmaktadır.

İnternetin ilk çıktığı günden bu yana var olan deep web sanıldığı gibi tehlikeli mi, yoksa bir şehir efsanesinden mi ibaret? Dışarı sızan deep web’den görüntüler bile bizi tehlikede mi bırakıyor? Google’ın bile giremediği derin internet dünyasına adım attığımız yazımızda, gizem dolu bir dünyayı tüm yönleri ile sizlerle tanıştırıyoruz.

Derin İnternet Nedir Nasıl Girilir? (Deep Web) Nedir?

Deep web çeşitli sebepler nedeniyle arama motorlarından gizli kalmış içeriklerden oluşur. İnternet kullanımının Google ve diğer arama motorlarının üzerinden döndüğü düşünüldüğünde, derin internet için bildiğimiz dijital dünyanın arka bahçesi tanımlaması yapılmaktadır. Web sitelerinin bilinçli olarak indekslemedikleri içeriklerin yer aldığı derin internete kimileri dark web yakıştırması yaparken, bu içeriklerin neler olabileceği sorusu ise bu dünyanın gizemini artırmaktadır.

Türk Telekom Sil Süpür Hilesi ile Bedava İnterneti 2 Dakikada Nasıl Kazanılır?

Deep Web İçerisinde Neler Var?

Deep Web İçerisinde Neler Var?

 

Derin internetin içindekiler ekseriyetle farklı sebepler ile web sitelerince bilinçli olarak indeks verilmeyen sayfalardan oluşur. Şifreli girişlerin yapıldığı sayfaların da yer aldığı deep web’de flash siteler ve görüntülenmesi halinde güvenlik açığı oluşturabilecek siteler de yer alır. Suç unsuru teşkil edebilen web içerikleri de derin internet dünyasında yerini almaktadır. Paylaştığımız tanımlamaya uyan derin ağ kapsamındaki içerikler şu şekilde örneklendirilebilir:

• Kütüphane arşivleri

• Kamuya, özel şirketlere ya da derneklere ait özel bilgilerin yer aldığı bilgiler

• Flash siteler

• Eğitim kurumlarına ait intranet sistemleri

• Özel şifreleme ile korunan web siteleri

• Kişilere ait e-posta, bankacılık ve farklı konulardaki kişisel hesaplar

• FTP siteler

Web Siteleri Neden Deep Web’e İhtiyaç Duyar?

Web sitelerinin derin interneti kullanma nedenleri ağ içeriğinde neler bulunduğu öğrenildiğinde anlaşılabilmektedir. İnternette yer alan içerikler her ne kadar kullanıcı tüketimine yönelik hazırlansa da bazı içeriklerin güvenlik ve gizlilik sebebiyle gizli kalması gerekebilir. Bazı web sitelerinin de yapıları sebebi ile arama motorlarınca pratik görülmemesi, bu siteleri derin internetin birer ferdi haline dönüştürür. Özetle web sitelerinin deep web’e ihtiyaç duyma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

• Gizlilik

• Güvenlik

• Desteklenmeme

• Arama motorlarınca zor indeks alacak içeriğe sahip olma

Deep Web’e Nasıl Girilir?

Deep Web İçerisinde Neler Var

Deep web’e girmek için ilk akla gelen Google’a “Deep web” ya da “Derin İnternet” yazmaktır. Bu şekilde denediğiniz derin internete adım atma maceranız, karşınıza çıkan bir buzdağı ile sonlanacaktır. Yukarıda da değindiğimiz gibi derin internet, arama motorlarınca indeks almayan içeriklerden oluşur. Giriş için özel bir tarayıcıya gereksinim duyulur.

Derin internete giriş yapabilmek için bilgisayarınıza indirmeniz gereken tarayıcıya “Tor Browser” adı ile ulaşabilirsiniz. Klasik tarayıcıların aksine Tor Browser anlık olarak konum değiştirme özelliğine sahiptir. VPN servisleri ile benzer bir mantıkta çalışan bu tarayıcı anonim kalmanızı sağlayarak derin internetin popüler dizinlerini erişiminize açar.

Adım attığınız dünya için kullandığınız tarayıcı gibi karşılaştığınız URL’ler de alıştığınızdan farklıdır. Tüm sitelerde “.onion” ya da “.clos” uzantılı domainler sizi karşılar. Sitelere erişmek için de liste sitelerine erişim sağlamanız ve bu siteler üzerinden ağda gezinti yapmanız gereklidir. Derin internette kaybolmamak için rehber arıyorsanız, Deep Web’in Wikipedia’si olarak bilien hiddenwiki.org adresine başvurabilirsiniz.

  1. Derin İnternet Yasal Mı?

Derin internetin yasalarla ilgili sorunu bulunmamaktadır. Web siteleri için bu alanda yer almasının önünde herhangi bir kanuni kısıtlama bulunmamaktadır.

Deep Web’e Girmek Suç Mu?

Derin internetin yasak olması gibi bir durum söz konusu değildir. Platformun yasak olmaması, girenleri de suçlu yapmamaktadır. Her ne kadar suç olmasa da bu alanda yer alan içeriklerin büyük bölümü, güvenlik zafiyeti vermemesi sebebi ile bilinçli olarak gizli tutulan içeriklerden oluşur. Kullanıcılar herhangi bir ihlalin yol açabileceği sorunlar ile karşılaşmamak için dikkatli olmalıdırlar. Derin internette var olduğu iddia edilen ve bu içeriklere erişmenin sakıncalı olduğu söylenilen dünya ise dark web’dir. Karanlık ağ ise şehir efsanesi denemeyecek kadar tehlikeli içerikler barındırır.

Dark Web (Karanlık Ağ) Nedir?

Deep Web Sakıncaları Nelerdir

Dark web yasa dışı içerik paylaşan internet sitelerinin yer aldığı bölgedir. Derin internet hakkında şehir efsaneleri türetilmesinin sebebi yine dark web’dir. Karanlık ağ olarak Türkçe’ye çevrilen Dark web dünyasında dönen dolaplar aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

• Sızdırılmış ya da ele geçirilmiş devlet sırları

• Uyuşturucu satıcılığı

• +18 uygunsuz içerik

• İllegal silah satışı

• Kumar

Deep Web ile Dark Web Arasındaki Farklar Nelerdir?

Derin ağ ile karanlık ağ arasındaki farklar nettir. Karanlık ağ legal olmayan her şeydir. Bu içerikler arama motorlarınca indekslenmediği gibi suç teşkil eden içeriklerden oluşur. Derin internet ise güvenlik ya da gizlilik sebebi ile arama motorlarına bilinçli olarak indeksletilmeyen içeriklerden oluşur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu