Bilgi

Clubhouse Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Yüklenir?

Son zamanlarda Clubhouse ismini sıkça duymuş olabilirsiniz. Çeşitli sosyal mecralarda karşımıza çıkan bu uygulamanın ne olduğu da oldukça merak konusu. Bu yazımızda Clubhouse Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Yüklenir gibi sorulara detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz. Bu yeni sosyal mecra ile ilgili tüm detaylar yazımızda.

Yeni bir sosyal mecra arayışı içinde olan herkes Clubhouse ismini oradan buradan duymuştur. Ünlü isimlerin de bu uygulamayı kullanması ciddi bir merak oluşturmuş, insanların sürekli bilgi arayışına girmesini sağlamıştır. Çoğumuzun kullandığı Twitter, Instagram ve Facebook dışında ciddi bir sosyal medya platformu ile karşı karşıyayız.

Clubhouse her ne kadar çok dile getirilse de hakkında söylenenler büyük bir belirsizliğe götürdü. Yazımızda da belirsiz hiç bir nokta bırakmayacağız.

Clubhouse Nedir

Clubhouse Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Yüklenir?

Platformun kendisi “ses bazlı yeni nesil bir ağ” şeklinde tanımlama getiriyor. Clubhouse mantık olarak sohbet odaları, podcast benzeri bir yapıda der isek yanlış olmaz. Fakat uygulama içerisindeki bir komüne girmek için davetiye sahibi olmanız şart. 2000’li yıllarda hayatımıza giren özel sohbet odaları ruhunu Clubhouse içerisinde bulabileceğinizi söyleyebiliriz fakat şöyle bir durum var ki her isteyen istediği zamanda konuşamıyor. Girdiğiniz odadaki statünüze göre bazı kısıtlamalara tabii olabiliyorsunuz.

Clubhouse’un şu an için en benzer platformu Android, iOS, Windows ve birçok platformda bulunan Discord uygulaması. Hatta Discord’a artan rağbetin sonucu olarak Clubhouse geldi der isek yanlış olmaz. Discord’dan yapılan esinlenme çok net bir şekilde görünüyor.

Clubhouse’un getirdiği şey ise hayatında hiç Discord kullanmayan birine kadar kendini duyurması. Ayrıca chat bölümünün olmaması ve ana sayfa akışından yoksun olması da diğer farklılıkları olarak söylenebilir.

Ana sayfa akışının olmamasının en büyük getirisi ise sadece bir içeriğe dikkat çekebilmek. Çoğu mecrada gördüğümüz ana sayfa kirliliğini burada görmemek bir nebze rahatlatıyor. Sesli sohbet odaları mantığının getirdiği en büyük yenilik bu olsa gerek. 

Clubhouse nedir, nasıl kullanılır sorusunun en temel cevabını verecek olursak iPhone üzerinde kullanabileceğiniz, bir sesli sohbet odaları platformu da diyebiliriz.

Clubhouse Nasıl kullanılır

Clubhouse Nedir, Nasıl kullanılır?

Yukarıda da dediğimiz gibi iPhone veya iPad cihaz sahibi olmalısınız. Uygulamayı cihazınıza indirmenizin ardından kendinize bir kullanıcı adı seçmeli, doğrulama SMS’i ile hesabınızı telefonunuzdan doğrulamalısınız.

İlk aşamaları bitirdikten sonra uygulama tarafından bekleme listesine alınıyorsunuz. Yani istediğiniz anda direkt olarak bir odaya giriş yapmak pek mümkün değil. Eğer uygulama üzerinde davetiye gönderebilecek arkadaşlarınız var ise onların sayesinde bu aşamayı geçebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra istediğiniz bir sesli sohbet odası içerisine giriş yapabilirsiniz. Konuşmak için Sesli sohbet odası sahibine el kaldırıp konuşma isteği göndermeniz gerektiğini de ekleyelim.

Clubhouse Nasıl Yüklenir

Uygulama şu an için Windows, Android ve Mac platformlarında yer almamakta. iPhone ve iPad cihazları içerisinde gereksinimleri karşılayan cihazlara uygulamayı indirmek için BURAYA tıklayabilirsiniz. Buradan Apple AppStore sayfasına giderek uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsizdir. Uygulama üzerinden davetiye bulmak oldukça zor olduğu için kullanan arkadaşlarınız ile iletişime geçin. Forumlarda da davetiye bulabilirsiniz.

Clubhouse Neler Var

Clubhouse Nedir, Neler Var?

Şu ana kadar açılan özel sohbet odaları içerisinde şu var demek zor olur. Çok yüksek bir katılım olduğu için nerede ise her kategoride bir şey bulmak mümkün. Örneğin Youtuber Barış Özcan’ın dahil olduğu bir özel sesli sohbet odası varken önemli spor yorumcularının bulunduğu bir sohbet odası da mevcut. Uygulama içerisinde dilediğiniz kategoriyi aratarak bir şeyler bulabilirsiniz. Sevdiğiniz kişilerin hesap bilgileri de uygulama üzerinden görülebiliyor. Örneğin Barış Özcan profilinden Twitter, Facebook ve Instagram hesapları da görüntülenebilmekte.

Clubhouse Android İndir, Android’e Ne Zaman Gelecek

Clubhouse uygulamasının bu denli revaçta olması Clubhouse android indir şeklinde bir aramanın da artışına sebep oldu. Android kullanıcıların için müjde diyebileceğimiz bazı gelişmeler de mevcut. Şu an için uygulamaya sadece AppStore üzerinden erişim olsa da yakında diğer platformlara da gelecek.

Geliştirici ekip yaptığı açıklama ile Android üzerinde de yer alacaklarını bildirdi. Yapılan çalışmalardan sonuç alınarak Clubhouse Android market içerisinde kısa sürede yer alacak diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu