Bilgi

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır?

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır? Konusu yeni çıkan haberler ile uygulanmaya konulmuş olup, ülkemiz vatandaşları arasında merak konusu olmaktadır. En çok merak edilen başlıklar ise Adres kodu ne zaman başlayacak yada e-devlet adres kodu nasıl alınır? bizler de yürürlüğe giren adres kodu uygulaması detaylarını araştırarak siz değerli takipçilerimize iletmekteyiz. Adres kodu ile tüm detaylar…

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır?

Paylaşılan güncel haberlere ve yapılan açıklamalara göre artık detaylı adresler yerine kodlu adres sistemine geçilmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı tarafından yapılmış olan bilgilendirmeye göre bir çok vatandaşların kargo veya diğer kurumlara açık adres ve TC kimlik numaralarını paylaşmakta ve bu vatandaşlarımızı oldukça tedirgin etmektedir. Yürürlükte olacak bu uygulama sayesin de 38-25-90-205 şeklin de ve toplam da dokuz rakam olacak adres kodunu karşı tarafa iletmeleri yeterli olacaktır.

Adres konu ismi ile bildiğimiz aslın da UAVT kodu yani Ulusal Adres Veri Tabanı her dairenin bilgilerinin yer aldığı bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Adres Kodu Nedir?

DASK ADRES KODU

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır?

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır? Vatandaşların hizmetine sunulan UAVT kodu yani adres kodu toplam da 9 rakamdan oluşmaktadır. Artık adres bilgilerinizi paylaşmanız için size verilen bu adres kodundan başka bir bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bir işlem yada bir sipariş verdiğiniz zaman artık açık adres belirtmeniz yerine bu kodu vermeniz yeterli olmaktadır. Yada x bir kargo firması ile tarafınıza gönderim sağlanacağı zaman size ait olan bu kodu karşı tarafa iletmeniz yeterli olacaktır.

Adres Kodu Nasıl Alınır? Adres Kodu Ne Zaman Başlayacak?

Kolaylık sağlayacak olan adres kodu sistemi için tüm alt yapı işlemleri tamamlanmış olup, tüm daireler için adres kodu tanımlama işlemi tamamlanmıştır. Mesela çocuklarımızın okul kayıtlarını yaparken açık adres vermek yeri bu adres kodunu vermeniz yeterli olacaktır. Başta PTT olmak üzere bir çok kurum adres kodu ara yüzlerini ve web sitelerini hazırlamış bulunmaktadır.

Adres kodu nasıl alınır sorusu olarak da adres kodu başvurusu henüz e-devler üzerinden açılmadı fakat adres kodunu beklemeden almak isteyenler. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden TC kimlik numarası işlemlerini gerçekleştirip ardından bir kaç doğrulama sonrasında kodu alabilirler. Adres kodu başvuru sonrası cep telefonlarına sms olarak iletilmektedir.

Adres Kodu Neden Önemlidir?

DASK ADRES KODU

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır?

Bilindiği üzere açık adres sistemi ile verilen adresin yanlış anlaşılması veya eksik bilgilerin verilmesi sebebi ile mağduriyet yaşanmaktadır. Bu tarz aksilikleri önlemek amacıyla Adres Kodu uygulaması hayata geçirilmiştir.

  • Yapılan deprem sigorta poliçesi işlemleri için kolaylık sağlamaktadır.
  • Deprem sigortası poliçesini gerçekleştirmeyen daire sahiplerinin tespit edilmesi daha kolaydır.
  • Her yıl yenilenen deprem sigortasında size özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.
  • Adres bilgilerinin eksik ya da hatalı girilmesinden kaynaklanan karışıklıklarının önüne geçer.
  • Olası bir deprem sonrası sigortalı konuta ya da iş yerine kolayca ulaşılır.

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır? Uzun yıllardan beri ülkemiz de zorunlu olan deprem sigortası sayesin de artık yapılan evler ve binalar daha sağlam ve daha güvenilir olmaktadır. Her yıl yenilenmekte olan zorunlu deprem sigortası sayesin de beklenmedik doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar önemli ölçüde azalmaktadır. Bu sayede Dask adres kodu ile bir çok işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz gibi yanlış adres beyanının da önüne geçmiş olunmaktadır.

E- Devlet ,Adres Kodu Nasıl Alınır?

Adres kodu nasıl alınır

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır?

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır? sorunun net cevabı olarak bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir kaç seçenek bulunmaktadır. Adres kodunuzu e-devlet aracılığı ile mahalle muhtarınız yada bağlı bulunduğunuz belediyelerden alabilirsiniz.

Nüfus Genel Müdürlüğünden alabileceğiniz gibi Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmi web sitesi aracılığı ile de hiç bir ücret ödemeden kolaylıkla alabilirsiniz.

Adres kodunuzu alabilmek için yapmanız gereken işlemler oldukça basit olmakla beraber ikamet ettiğiniz yani bağlı bulunduğunuz ilin ikamet bilgilerine ihtiyacınız olmaktadır. Sizden istenilen bu bilgileri doğru bir şekil de karşılamanız durumun da adres konunuzu hemen alabilmektesiniz. Yapacağınız bu işlemlerin aynısı muhtarlıklar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Adres Kodunuzu Alabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenler Şunlardır;

1.Adım: Sorgulama yapmak için öncelikler şehir, ilçe, bucak/ köy ve mahalle bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

2.Adım: Karşınıza çıkan listede sahibi olduğunuz konutu veya iş yerini bulmalısınız.

3.Adım: Site ya da bina adını seçerek bina koduna ulaşabilirsiniz.

4.Adım: Son olarak iç kapı numarasını seçtikten sonra 10 haneli DASK adres koduna kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres Kayıt Sistemi’nde kayıtlı mısınız?

Adres Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olup olmadığınızı sorgulayabileceğiniz sayfaya erişmek içintıklayınız.

Yerleşim yeri sorgulama

Adres Kayıt Sistemi’ndeki güncel adres bilgilerini sorgulayabileceğiniz sayfaya erişmek için tıklayınız

Adres kodu nedir? Adres kodu nasıl alınır? başlıklı yazımız ile ilgili olarak sizlerde düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu